Kolejne „dzikie wysypisko” śmieci odkryto tuż obok chodnika przy wjeździe do Strzeszowa. To już drugi taki przypadek w tej miejscowości, kiedy to nierozważni ludzie pozbywają się w ten haniebny sposób swoich śmieci.
Fakt takiego porzucania odpadów tym bardziej bulwersuje i zastanawia, że każdy mieszkaniec gminy jest objęty tak zwanym “podatkiem śmieciowym” i w ramach tej opłaty może oddać odpady komunalne bezpośrednio sprzed nieruchomości lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka. Miejsce, gdzie podrzucono odpady, znajduje się zaledwie 3000 m. od PSZOK, prowadzonego dla mieszkańców naszej gminy. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami jest karalne.

Ludzie, którzy porzucają śmieci w różnych miejscach, często myślą, że pozostaną anonimowi. Okazuje się jednak, iż identyfikacja sprawców wcale nie jest taka trudna. Bardzo łatwo jest zatem uchwycić tablicę rejestracyjną oraz wizerunek sprawcy. W przypadku poważnego przewinienia może on zostać wykorzystany przez odpowiednie organy w celu znalezienia przestępcy. Chyba nikt nie chciałby, aby jego twarz zdobiła uliczne słupy i policyjne kartoteki… Poza tym często śmieci mogą być dość charakterystyczne – wystarczy, że sąsiad widział dane meble u kogoś w mieszkaniu i już z łatwością może wskazać tę osobę. Ponadto często ludzie wśród swoich śmieci zostawiają dane kontaktowe, na przykład na dokumentach czy wizytówkach, więc znalezienie ich jest naprawdę łatwe. Wciąż panuje przekonanie, że wspólne oznacza niczyje. Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcesz cieszyć się czystymi ulicami, zachwycającymi roślinnością parkami czy komunikacją miejską wolną od nieprzyjemnych zapachów – zatroszcz się o wspólne dobro. Jeśli każdy będzie wyrzucał swoje śmieci gdzie popadnie, przestrzeń publiczna nigdy nie będzie dobrze wyglądała.
Wdzięczna za rozsądne gospodarowanie odpadami z pewnością będzie natura. Brak śmieci w lesie pozytywnie wpłynie na naturalne środowisko wielu organizmów. Dzięki recyklingowi będzie można ponownie wykorzystać odnawialne produkty i tym samym ograniczyć wysyp nieczystości. Pamiętaj, że czyste środowisko jest gwarancją zdrowia jego mieszkańców, czyli także Twojego.

Jeżeli powyższe argumenty nie przekonują Cię, że warto zadbać o to, by umieszczać śmieci wyłącznie w dozwolonych miejscach, czytaj dalej. Dobrze jest pamiętać, że prawo jednoznacznie chroni środowisko i przewiduje surowe kary za porzucanie śmieci na przykład w lesie czy na ulicy. Takie działanie jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi kara w wysokości minimum 500 złotych. W przypadku udowodnionego wyrzucania większej ilości odpadów na teren zielony, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia nawet 5 tysięcy złotych lub odrobienia prac społecznych. W razie niewywiązania się z tych obowiązków, można nawet trafić do więzienia na 30 dni. 
Dlatego apelujemy do mieszkańców naszej gminy, aby reagowali na takie sytuacje i zgłaszali je do Urzędu Miasta – tel. tel. 91 41 48 001 (wew.31) lub anonimowo na e-mail um@trzcinsko-zdroj.pl