Zachęcamy do wsparcia inicjatywy zebrania środków na renowację obrazu przedstawiającego Chojnę - niewielkie miasto na południu województwa zachodniopomorskiego. Za inicjatywą stoi grupa osób związanych ze Stowarzyszeniem "Terra Incognita" w Chojnie, które od wielu lat prowadzą kampanię na rzecz powołania w Chojnie muzeum. 

Kampania prowadzona jest w ramach II Nocy Muzeów, której inną formułę przeprowadzenia wymusiły okoliczności.

Obraz autorstwa bliżej nieznanego malarza Melcherta z 1894 roku to wyjątkowy zabytek. Przedstawia Chojnę od zachodu i niewątpliwie w czasie powstania miał podkreślać dumę mieszkańców ze swojego miasta. Tego typu panoramy wykonywane były na zlecenie i wieszano je w reprezentacyjnych pomieszczeniach miasta.

Chojeński obraz przechowywany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, tutaj też można go podziwiać.

Obraz malowany jest na grubym kartonie, który pod wpływem czasu i niesprzyjających warunków przechowywania (do Biblioteki trafił dopiero kilkanaście lat temu) uległ częściowemu zniszczeniu. Ma ubytki farby, przestrzelenia (zapewne jeszcze z okresu wojennego / tużpowojennego).

Renowacja zostanie przeprowadzona w - jak nam się wydaje - najlepszym możliwym miejscu, w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czas trwania konserwacji przekroczy dwa lata, ale wierzymy, że efekt będzie niesamowity!

Osoby zainteresowane bliższym poznaniem obrazu zachęcamy do lektury artykułu dr Ewy Gwiazdowskiej, opublikowanym w VI tomie "Rocznika Chojeńskiego":

http://rocznikchojenski.pl/uploads/RCh6.pdf

Inicjatorami kampanii są prof. Radosław Skrycki - pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Michał Gierke - redaktor naczelny "Rocznika Chojeńskiego". Obaj rodzinnie związani z Chojną.