Główny Inspektor Sanitarny za pośrednictwem swojej strony internetowej przestrzega przed kleszczami, które są już aktywne. Pajęczaki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla psów i kotów.

Komunikat GIS:
"Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.
W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!
Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem"
Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdziemy informacje jak ustrzec się przed ukłuciem i co zrobić jak, już ukłucie wystąpi.