Na majówkę w sam raz! Niecałe 20 kilometrów od Cedyni znajdziemy Zoo o którym niewiele osób wie. Oprócz kangurów czy wielbłądów i sympatycznych małp znajdziemy tam wiele innych gatunków zwierząt.

Po spacerze po zoo możemy udać się na duży plac zabaw gdzie nasze pociechy będą miały dodatkowo wiele frajdy a nam dadzą odetchnąć na ławace (choćby na 5 minut). 


Wstęp:

 

 

 

Dorośli

2,50 €

 

Dzieci

1,00 €


Jak dojechać

Historia

1 czerwca 1986 roku dzisiejsze Zoo Oderbruch zostało uroczyście otwarte przez przedstawicieli wszystkich gmin, organizacji oraz przedstawicieli Powiatu Bad Freienwalde, jako pierwsze Szkolne Zoo (Schulzoo) dawnej NRD.

W przygotowaniach w dużej mierze uczestniczyły byłe PGR-y (LPG) z Altreetz wraz ze swoim przewodniczącym Helmutem Lorenzem. Również ówczesny szkolny radca Volker Knospe wspierał to założenie.

Uroczyste otwarcie wprawdzie niemal się nie odbyło. Przez Oderbruch przeszedł niesamowity deszcz monsunowy, który sprawił, że 400 honorowych gości natychmiast musiało się przenieść do sali gimnastycznej. Nawet dwie owce i kucyk, prezent od Prof. Dr. Dathe, dyrektora berlińskiego zoo, zostały również przeniesione do  sali gimnastycznej.

W kolejnych latach do Szkolnego Zoo przybywało coraz więcej odwiedzających. Rozbudowa kolejnych zagród nie była możliwa z podowu braku materiałów. Bezpłatny pokarm dostarczały codziennie lokalne PGR-y.

Z chwilą upadku berlińskiego muru w roku 1989 wiele rzeczy uległo dużym zmianom.

Ówczesny starosta Hartmut Meyer zadbał o to, żeby Szkolne Zoo zostało włączone pod zarząd powiatu. Jego następca, Friedhelm Zapf, obdarzył zoo pierwszymi finansowymi środkami wsparcia z Unii Europejskiej. Starostwo Powiatowe dostarczyło funduszy na budowę wakacyjnej dla niepełnosprawnych na terenie zoo. Tutaj szczególną rolę odegrał ówczesny szef finansów Urzędu Oświaty, Günter Grützner, który bardzo poparł inicjatywę zoo.

Dyrektor zoo, Peter Willberg, sam zorganizował PR w niezależnej prasie. Pod koniec 1999 roku, Märkische Oderzeitung napisała w jednym ze swoich pierwszych wydań: „Duża koalicja ratuje Szkolne Zoo Altreetz”.

1 stycznia 1994 roku Szkolne Zoo ulega prywatyzacji. Starostwo Powiatowe zapewniło fundusze na kolejne 10 lat

Spółdzielnia rolnicza Altreetz zapewnia Zoo Oderbruch bezpłatny pokarm oraz wspiera stowarzyszenie w rozliczeniu finansowym.

W kolejnych latach powstał szereg nowych zagród.

W 1995 roku zoo otrzymało norweski dom bajek, który został wzniesiony wspólnie z norweskim artystą rzeźbiarzem oraz z uczniami ze szkoły średniej Neutrebbin. Był to prezent od Ministra Infrastruktury Hartmuta Meyera.

W 1997 roku zoo groziła całkowita zagłada.

Powódź zmusiła pracowników zoo do ewakuacji zwierząt do placówek zoologicznych w Berlinie, Bad Freienwalde, Eberswalde i Schulzendorf. Aktywna pomoc wojsk niemieckich i liczne datki o łącznej sumie 100.000 DM, pomogły w ratowaniu regionu Oderbruchu oraz w odbudowie Szkolnego Zoo.

1 września 1997 roku w obecności tysiąca gości uroczyście otworzono ponownie placówkę zoo

Liczba zwiedzających Nadodrzańskie Zoo systematycznie wzrasta.

Klubowa Zoo-chata jest miejscem spotkań i gospodarzem znaczących imprez. Ważne osobistości, między innymi Helmut Kohl, Norbert Blühm, Jörg Schönbohm, Wolfgang Schäuble, Mathias Platzeck - inspektor generalny Kirchbach, odwiedzili zoo.

Wakacyjna wioska dla niepełnosprawnych jest wykorzystana w 90 %. Coraz więcej sponsorów pomaga zoo w dalszej rozbudowie.

Poprzez przedłużenie umowy z Powiatem Märkisch – Oderland zabezpieczona została dalsza egzystencja zoo.

 

Oderbruchzoo

Kierownik: Peter Willberg

Schulgartenstr.  17

16259 Altreetz

FON 033457 416

FAX 033457 416

MAIL info@oderbruchzoo.de

INTERNET

www.oderbruchzoo.de