Dokładnie 1 października ma zacząć działać internetowy rejestr i mapa przestępczości seksualnej. Będzie można sprawdzić, czy w naszym regionie dokonywane są tego rodzaju przestępstwa i czy przestępcy seksualni przebywają na terenie naszych miast i wsi.


Tworzony rejestr i mapa to efekt m.in. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, według wstępnych informacji, w internecie opublikowany zostanie wykaz przestępstw i przestępców, będzie dotyczył blisko 800 gwałcicieli i pedofilów.

Serwis będzie dostępny na stronie Komendy Głównej Policji.

Według założeń, publikacja tego rejestru ma pomóc m.in. rodzicom w ochronie dzieci przed pedofilami.

Rejestr będzie się składał z dwóch części – publicznej i ograniczonej. W tej pierwszej dostęp do informacji będzie miał każdy, tu znajdziemy nazwę miejscowości, w której przebywa przestępca seksualny. Do drugiej, ze szczegółowymi danymi, dostęp będzie ograniczony. Otrzymają go funkcjonariusze instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz urzędnicy.

Oficer prasowy gryfińskiej komendy policji, Grzegorz Klimek, zapytany o to, czy w rejestrze znajdują się przestępcy seksualni z powiatu gryfińskiego, odpowiada:
- Według założeń, rejestr będzie publikowany 1 października, na informacje zawarte w rejestrze musimy więc poczekać jeszcze kilka dni – mówi.

W rejestrze na pewno nie znajdzie się póki co nazwisko pedofila, który niedawno uprowadził i wykorzystał ośmiolatkę z Bierzwnika (powiat choszczeński). Do rejestru wpisywani bowiem będą tylko ci przestępcy, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem.