W Pyrzyckim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce. Przez wszystkie lata istnienia młodzi ludzie swoim repertuarem popularyzują piękno tradycyjnej kultury polskiej, ludową muzykę i taniec oraz promują region w kraju i poza jego granicami.


Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce skupia w swojej działalności doświadczenia zespołów ludowych działających w Pyrzycach niespełna 50 lat - powstał bowiem w wyniku połączenia zespołów: działającego od 1967 roku Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Pyrzyckiej” oraz pracującego od 1981 r. Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Pyrzyce”. Członkowie zespołu, to już kolejne pokolenie młodych Pyrzyczan wychowywane w poszanowaniu polskiej kultury ludowej.

ZPiT Pyrzyce jubileusz 50-lecia istnienia świętował 8 grudnia 2017 r. 

Od godziny 16.00 na korytarzach Pyrzyckiego Domu Kultury można było podziwiać wystawę prezentującą fotografie, pamiątki oraz nagrody zdobyte przez 50 lat działalności zespołu.
O godzinie 17.00 w sali kinowej nastąpiło otwarcie część artystycznej gali, podczas której ZPiT Pyrzyce prezentował piękno polskiego folkloru. Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska wręczyła statuetki zasłużonym działaczom zespołu i przekazała Joannie Suwińskiej, instruktor zespołu, grawer upamiętniający ten piękny jubileusz oraz przyznaną Zespołowi Pieśni i Tańca Pyrzyce Nagrodę Artystyczną Gminy Pyrzyce. Następnie przybyli goście mieli okazję złożyć życzenia ZPiT Pyrzyce, uczestniczyć we wspólnym pamiątkowym zdjęciu oraz skosztować jubileuszowego tortu.

Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce działa w Pyrzyckim Domu Kultury i liczy razem ponad 80 osób. Niektórzy tancerze są związani z zespołem od ponad 15 lat. Jako jedyny zespół w Polsce posiada zrekonstruowane na podstawie dawnych rycin i fotografii stroje dawnych mieszkańców Pyrzyc, w których prezentuje tańce pomorskie z regionu Pyrzyc i Szczecina, zapisane w końcu XIX i początku XX wieku.