Gryfińska policja ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy żądają zapłaty za towar, a potem go nie wysyłają. Giną też pieniądze. Tylko w ostatnich dniach kryminalni wszczęli dwa postępowania w takich sprawach. Oficer prasowy radzi, jak uniknąć kłopotów.

Pierwsza z kobiet chciała kupić krzesła. Wysyłała internetowemu sprzedawcy ponad 1700 zamawiając cztery krzesła Gino Porgy. Mimo upływu czasu nie otrzymała ani mebli, ani zwrotu pieniędzy. Podobnej sytuacji doświadczyła poszkodowana kobieta zamawiając na portalu aukcyjnym buty marki Converse.

- Zapłaciła za te buty, zakupu dokonała w maju, ale do dziś nie otrzymała towaru – mówi oficer prasowy gryfińskiej komendy policji, asp. sztab. Bogumił Prostak. – Obie kobiety sprawę zgłosiły na policję – dodaje.

Kryminalni prowadza postępowania, ustalają, czy doszło do oszustwa czy jest to tylko fatalna obsługa. Nie można jednak wykluczyć, że obie kobiety padły ofiarami przestępców.

- Bądźmy ostrożni w trakcie internetowych zakupów – mówi Bogumił Prostak.

Zapytany o to, czy podobne sytuacje się często zdarzają, mówi, ze tak. Zarówno w wirtualnych sklepach, jak i na aukcjach internetowych.

- Oszustwa dokonywane za pośrednictwem ofert kupna i sprzedaży są jedną z najstarszych metod wyłudzania pieniędzy – mówi policjant. - Najczęściej oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną finansowo ofertę kupna różnych przedmiotów poprzez portale aukcyjne, ogłoszeniowe, sklepy internetowe, zakładając fikcyjne konta, czy też profile – tłumaczy.

Schemat jest bardzo podobny: ofiara kontaktuje się z oszustem by kupić towar, a oszust chce otrzymać pieniądze przed realizacją zamówienia. Po wpłacie pieniędzy na wskazane konto, kontakt ze sprzedającym jest utrudniony, później najczęściej się urywa.

Jak uniknąć oszustwa?

Bogumił Prostak tłumaczy, jak unikać problemów podczas zakupów w sieci.

Niepokoić powinny oferty sprzedaży w zaniżonej cenie, nie odpowiadającej wartości rzeczywistej towaru. Takie oferty powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.

Jeśli licytujemy w aukcji internetowej, poczekajmy do zakończenia aukcji zanim przelejemy pieniądze sprzedawcy. Sprawdźmy, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

Radzi, aby w żadnym wypadku nie wysyłać pieniędzy "z góry", za jakikolwiek towar. Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie dajmy się namówić na transakcję poza aukcją. Jeśli dostaniemy maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdźmy dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy wskazany jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy mamy wątpliwości - nawiążmy korespondencję ze sprzedającym.

Pamiętajmy, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Przez zawarciem jakiejkolwiek transakcji w Internecie należy dokonać wszelkich możliwych sprawdzeń osoby sprzedającej, czy firm pośredniczących w sprzedaży.