14 grudnia br. w centrum miasta odbył się II Dębnowski Jarmark Świąteczny i Festyn Mikołajkowy. Można było kupić nie tylko piękne rękodzieła, smaczne wypieki, świąteczne przysmaki i lokalne wyroby, ale tradycyjnie już bawić się z Mikołajem i Czarnymi Piotrusiami z Holandii.
W tym roku przygotowano dużo więcej stoisk. Jarmark rozpoczął się w samo południe. 30 wystawców oferowało bogaty asortyment. Można było zjeść smaczne świąteczne przysmaki oraz nabyć mrożone pierogi i uszka na święta. Niezliczona ilość ciast osłodziła każdego, a nabyte świąteczne rękodzieła już zdobią nasze domy, a niektóre czekają schowane, aby znaleźć je 24 grudnia pod choinką.
Swoje kiermasze z ozdobami i pysznym jedzeniem przygotowały placówki oświatowe: Przedszkole nr 1 i nr 2 w Dębnie, Szkoła Podstawowa nr 1, 2 i 3 w Dębnie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Smolnicy, Szkoła Podstawowa w Cychrach, Różańsku i Sarbinowie, Przedszkole i Szkoła Towarzystwa Salezjańskiego w Dębnie oraz Zespół Placówek Oświatowych w Barnówku. Świąteczne przysmaki serwowały także Koła Gospodyń Wiejskich z: Grzymiradza, Warnic i Różańska. Swoje stoisko zorganizowało również Stowarzyszenie „Radość Dzieciom”, gdzie dzieci mogły napisać list do św. Mikołaja i zjeść to, co najbardziej lubią: watę cukrową i popcorn. Można było zakupić prace wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dębnie. Nie zabrakło również lokalnych rękodzielników i ich świątecznych prac: bożonarodzeniowych wieńców, ozdób z wikliny papierowej, wstążek, szydełkowych, haftowanych kartek, obrazów malowanych na desce, stroików z szyszek, ceramiki, naturalnych kosmetyków i wielu innych dzieł. W tym roku byli to: Celina Puźniak, Alicja Suska, Emilia i Józef Podwójni, Zofia Szczygieł, Bogusława Sługocka, Joanna Jaworska, Marzanna Dereń, Dorota Majewska, Danuta Jakuszewska oraz przedstawiciele Koła Garncarskiego z DOK-u. Dębnowska Rada Seniorów promowała nową inicjatywę – Jadłodzielnię, która rozpocznie  funkcjonowanie w Dębnie od stycznia 2020 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też produkty regionalne „Zakwas buraczany z Dębna” Anety Dobropolskiej oraz miody pitne z pasieki „Dziki Miód” Piwowar z Dargomyśla.

Obok jarmarku, na placu odbywał się Festyn Mikołajkowy. Trwało ubieranie choinek przez uczniów i przedszkolaków, które podarowało Nadleśnictwo Dębno. Na scenie wystąpiły dzieci z placówek oświatowych oraz zaprezentowały się sekcje kulturalne z ośrodka kultury. Najzdolniejszym dzieciom i młodzieży wręczono nagrody i stypendia artystyczne Burmistrza Dębna. Kulminacyjnym momentem imprezy było przybycie Mikołaja i Czarnych Piotrusiów z Holandii. Na imprezę przyjechali razem z włodarzem gminy Grzegorzem Kulbickim w asyście zmotoryzowanych z ATV Quady Dębno, Dębnowskiej Grupy Motorowej i rowerzystów z Rowerowego Dębna, którzy przygotowali niesamowitą paradę ulicami miasta. W tym czasie przestał też padać deszcz, który próbował zepsuć świąteczny nastrój.
Tradycyjnie mieszkańcy wspólnie odliczali czas, aby Mikołaj swoim magicznym pastorałem zapalił światełka na bożonarodzeniowej choince. Atmosferę rozgrzewały Czarne Piotrusie, które występowały na scenie. Przyjaciele z Renkum obdarowywali dzieci nie tylko jedynymi w swoim rodzaju, malutkimi korzennymi ciasteczkami, które nazywają się: kruidnootjes i pepernoten. Przygotowali także inne słodkości, zabawki i maskotki oraz rozdawali lampiony.
Na placu pojawiła się też nowa ozdoba – duża bombka z ławeczką, która na stałe wpisze się już w bożonarodzeniowy wystrój. Dodatkową atrakcją była tablica, na której można było zapisać własne życzenia świąteczne. Ponadto burmistrz Grzegorz Kulbicki w asyście dzieci rozdawał kartki świąteczne z życzeniami i siankiem, które przygotowali pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno wraz ze słuchaczami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Mikołaj i jego świta z Renkum przyjeżdżają do Dębna od 26 lat. Do tej wizyty przygotowują  się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zbierają słodycze od sponsorów, maskotki i zabawki od ludzi dobrej woli. W tym roku przyjechały 22 osoby. Wśród nich strażacy ochotnicy, emerytowani strażacy, pracownice warsztatu dla niepełnosprawnych, a na ich czele od samego początku niezmiennie Dick van den Brul.
Najwięcej czasu spędzają z nami podczas sobotniego festynu, ale pracują już wcześniej. W piątek spotkali się z wychowankami placówek salezjańskich, dębnowskich przedszkoli, najmłodszymi uczniami szkół, uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, podopiecznymi Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej i chorymi w szpitalu. Odwiedzili także Krześnicę, Dom Pomocy w Kamieniu Wielkim oraz Goszkowo. Przez te wszystkie dni przekazali około 300 kg słodyczy oraz niezliczoną ilość maskotek i zabawek. Kiedy się pojawiają najpierw obsypują wszystkich ciasteczkami, które są symbolem obfitości. Ten, który je rozrzuca chce, aby w przyszłym roku spotykało nas wielkie szczęście, abyśmy byli zdrowi i by nam niczego nie zabrakło.
Pomimo  deszczowej pogody zabawa w Dębnie trwała do późnych godzin wieczornych, a na placu nie brakowało mieszkańców i gości. Jarmark to nie tylko świąteczne zakupy, ale przede wszystkim wspólne spotkania, rozmowy i integracja oraz radosna zabawa dla najmłodszych.
- Składam podziękowania wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, wystawcom, grupom za przygotowanie i włączenie się w organizację imprezy. Szczególnie dziękuję wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy odwiedzili nasz dębnowski jarmark oraz stworzyli tę świąteczną atmosferę. Składam wyrazy szacunku i uznania dla naszych przyjaciół z Renkum za pełną poświęcenia pracę na rzecz najmłodszych mieszkańców Gminy Dębno – podsumował wydarzenie burmistrz Grzegorz Kulbicki.
Sztab Świętego Mikołaja składa wszystkim mieszkańcom gminy Dębno życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy Rok będzie pełen zdrowia, życzliwości, szczęścia i radości. Zapraszamy do współpracy za rok.