14 grudnia br. w centrum miasta odbył się II Dębnowski Jarmark Świąteczny i Festyn Mikołajkowy. Można było kupić nie tylko piękne rękodzieła, smaczne wypieki, świąteczne przysmaki i lokalne wyroby, ale tradycyjnie już bawić się z Mikołajem i Czarnymi Piotrusiami z Holandii.
W tym roku przygotowano dużo więcej stoisk. Jarmark rozpoczął się w samo południe. 30 wystawców oferowało bogaty asortyment. Można było zjeść smaczne świąteczne przysmaki oraz nabyć mrożone pierogi i uszka na święta. Niezliczona ilość ciast osłodziła każdego, a nabyte świąteczne rękodzieła już zdobią nasze domy, a niektóre czekają schowane, aby znaleźć je 24 grudnia pod choinką.
Swoje kiermasze z ozdobami i pysznym jedzeniem przygotowały placówki oświatowe: Przedszkole nr 1 i nr 2 w Dębnie, Szkoła Podstawowa nr 1, 2 i 3 w Dębnie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Smolnicy, Szkoła Podstawowa w Cychrach, Różańsku i Sarbinowie, Przedszkole i Szkoła Towarzystwa Salezjańskiego w Dębnie oraz Zespół Placówek Oświatowych w Barnówku. Świąteczne przysmaki serwowały także Koła Gospodyń Wiejskich z: Grzymiradza, Warnic i Różańska. Swoje stoisko zorganizowało również Stowarzyszenie „Radość Dzieciom”, gdzie dzieci mogły napisać list do św. Mikołaja i zjeść to, co najbardziej lubią: watę cukrową i popcorn. Można było zakupić prace wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dębnie. Nie zabrakło również lokalnych rękodzielników i ich świątecznych prac: bożonarodzeniowych wieńców, ozdób z wikliny papierowej, wstążek, szydełkowych, haftowanych kartek, obrazów malowanych na desce, stroików z szyszek, ceramiki, naturalnych kosmetyków i wielu innych dzieł. W tym roku byli to: Celina Puźniak, Alicja Suska, Emilia i Józef Podwójni, Zofia Szczygieł, Bogusława Sługocka, Joanna Jaworska, Marzanna Dereń, Dorota Majewska, Danuta Jakuszewska oraz przedstawiciele Koła Garncarskiego z DOK-u. Dębnowska Rada Seniorów promowała nową inicjatywę – Jadłodzielnię, która rozpocznie funkcjonowanie w Dębnie od stycznia 2020 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też produkty regionalne „Zakwas buraczany z Dębna” Anety Dobropolskiej oraz miody pitne z pasieki „Dziki Miód” Piwowar z Dargomyśla.
Tradycyjnie mieszkańcy wspólnie odliczali czas, aby Mikołaj swoim magicznym pastorałem zapalił światełka na bożonarodzeniowej choince. Atmosferę rozgrzewały Czarne Piotrusie, które występowały na scenie. Przyjaciele z Renkum obdarowywali dzieci nie tylko jedynymi w swoim rodzaju, malutkimi korzennymi ciasteczkami, które nazywają się: kruidnootjes i pepernoten. Przygotowali także inne słodkości, zabawki i maskotki oraz rozdawali lampiony.
Na placu pojawiła się też nowa ozdoba – duża bombka z ławeczką, która na stałe wpisze się już w bożonarodzeniowy wystrój. Dodatkową atrakcją była tablica, na której można było zapisać własne życzenia świąteczne. Ponadto burmistrz Grzegorz Kulbicki w asyście dzieci rozdawał kartki świąteczne z życzeniami i siankiem, które przygotowali pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno wraz ze słuchaczami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Mikołaj i jego świta z Renkum przyjeżdżają do Dębna od 26 lat. Do tej wizyty przygotowują się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zbierają słodycze od sponsorów, maskotki i zabawki od ludzi dobrej woli. W tym roku przyjechały 22 osoby. Wśród nich strażacy ochotnicy, emerytowani strażacy, pracownice warsztatu dla niepełnosprawnych, a na ich czele od samego początku niezmiennie Dick van den Brul.
Najwięcej czasu spędzają z nami podczas sobotniego festynu, ale pracują już wcześniej. W piątek spotkali się z wychowankami placówek salezjańskich, dębnowskich przedszkoli, najmłodszymi uczniami szkół, uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, podopiecznymi Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej i chorymi w szpitalu. Odwiedzili także Krześnicę, Dom Pomocy w Kamieniu Wielkim oraz Goszkowo. Przez te wszystkie dni przekazali około 300 kg słodyczy oraz niezliczoną ilość maskotek i zabawek. Kiedy się pojawiają najpierw obsypują wszystkich ciasteczkami, które są symbolem obfitości. Ten, który je rozrzuca chce, aby w przyszłym roku spotykało nas wielkie szczęście, abyśmy byli zdrowi i by nam niczego nie zabrakło.
Pomimo deszczowej pogody zabawa w Dębnie trwała do późnych godzin wieczornych, a na placu nie brakowało mieszkańców i gości. Jarmark to nie tylko świąteczne zakupy, ale przede wszystkim wspólne spotkania, rozmowy i integracja oraz radosna zabawa dla najmłodszych.
- Składam podziękowania wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, wystawcom, grupom za przygotowanie i włączenie się w organizację imprezy. Szczególnie dziękuję wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy odwiedzili nasz dębnowski jarmark oraz stworzyli tę świąteczną atmosferę. Składam wyrazy szacunku i uznania dla naszych przyjaciół z Renkum za pełną poświęcenia pracę na rzecz najmłodszych mieszkańców Gminy Dębno – podsumował wydarzenie burmistrz Grzegorz Kulbicki.
Sztab Świętego Mikołaja składa wszystkim mieszkańcom gminy Dębno życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy Rok będzie pełen zdrowia, życzliwości, szczęścia i radości. Zapraszamy do współpracy za rok.