Już po raz trzeci uczniowie z wielu szkół naszego powiatu spotkali się w ZSP nr 2 w Gryfinie na finałowych rozgrywkach konkursu, którego celem jest propagowanie czytelnictwa oraz wiedzy o języku i filmie polskim.

W finałowej rozgrywce wzięło udział sześć drużyn reprezentujących następujące szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie, II Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, Szkołę Podstawową w Gardnie, Gimnazjum nr 2 w Gryfinie oraz Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich i Szkołę Podstawową nr 3 w Gryfinie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Kowalewska i Anna Bednarczyk, Marzena Burdzy i Katarzyna Stempińska, Renata Czubak, Lidia Kostrzewa, Barbara Gryz.

Zwycięzcy szkolnych eliminacji (przeprowadzonych w grudniu 2018 roku na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów konkursu) spotkali się 15 lutego 2019 roku, by odpowiadać na pytania z trzech dziedzin. Najpierw zmierzyli się z zadaniami z zakresu poprawności językowej przygotowanymi na podstawie materiałów dostępnych na stronie Poradni Językowej Uniwersytetu Łódzkiego. Oto przykłady zadań: Które zdanie jest poprawne? a)Nie znam zbyt wielu kulisów mieszkających w Indiach. b) Nie znam kulisów interesującej cię sprawy. c)Obie formy są poprawne. Lub: Uzupełnij zdania odpowiednią formą rzeczownika narcyz. W moim ogrodzie rosną … A w twoim ogrodzie też widuję… Następnie zmierzyli się z pytaniami przygotowanymi w formie „Jak to leciało” dotyczącymi filmu „Potop”, bardzo atrakcyjnymi w formie (fragmenty filmu) i w treści. Jedno z pytań np. dotyczyło słynnej sceny z „sikorkami”. Trzecia runda sprawdzała wiedzę uczestników na temat niezwykle popularnej wśród młodzieży książki Johna Greena „Gwiazd naszych wina”.

Konieczna była dogrywka, bardzo emocjonująca. Najlepsza, zwycięska drużyna to przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Gardnie, których do konkursu przygotowała pani Lidia Kostrzewa. Kolejne miejsca zajęły drużyny: 2. Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich i Szkoła Podstawowa nr 3, 3. Gimnazjum nr 2 w Gryfinie, 4. I Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie, 5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, 6. II Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie.

Nagrody uczestnikom konkursu wręczyła pani Joanna Mendrygał-Para, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Gryfinie. Nagrody (książki, powerbanki, pendrivy, notesy i długopisy) zostały ufundowane przez jak co roku hojnych sponsorów: Powiat Gryfiński, Spółkę Jaeger Polska, Firmę Fliegel Textilservice, Elektrownię Dolna Odra.

Jak co roku pyszny poczęstunek przygotowali uczniowie Technikum Zawodowego (klasa I, technik żywienia i usług gastronomicznych).