Większość zapowiadanej pomocy nie przyszła. Prawdziwi przyjaciele jednak nie zapomnieli i podarowali rodzinie działkę pod nowy dom. Teraz jednak trzeba uzbierać pieniądze na jego budowę, to nie jest takie proste. Pogorzelcom trzeba pomóc.


Mieli stary, przedwojenny dom o powierzchni blisko 170 metrów kwadratowych. Mieszkali w Krzywinie i inwestowali w remont. Kiedy zakończyli prace cieszyli się, że wreszcie będą żyć w godziwych warunkach. Pod koniec kwietnia jednak wybuchł pożar, do dziś nie udało się poznać przyczyny zaproszenia ognia. Jedno jest pewne: dom całkowicie spłonął.
- Dziś jest już zrównany z ziemią, to był stary dom poniemiecki, z kamiennymi fundamentami – wyjaśnia właścicielka spalonej nieruchomości, Anna Nowakowska. – Po oględzinach i sprawdzeniu stanu technicznego, nie wyrażono zgody na odbudowę tego domu – dodaje ze smutkiem w głosie.
- Podarowali nam jako darowiznę działkę budowlaną pod nowy dom, to 11 arów – mówi Anna Nowakowska.
Jest wzruszona tym gestem, tym bardziej, że ma świadomość, że prawdziwych przyjaciół zwykle poznaje się w biedzie. Rodzina Nowakowskich się nie zawiodła, choć jak przyznaje pani Anna, w dniu tragedii zapowiedzi o pomocy ze strony innych osób było zdecydowanie więcej.
- Teraz poznajemy realia, w pierwszy tydzień było wiele zapowiedzi o pomocy, w pierwsze dni słyszeliśmy słowa w stylu biedna pani Ania, pomożemy jej. Teraz jest tylko Ania i już nie biedna… i jak to w życiu, musimy sobie radzić sami – dodaje.
O pogorzelcach z Krzywina nie wszyscy jednak zapomnieli. W pomoc zaangażowała się m.in. gmina Widuchowa, także dzieci z widuchowskiej szkoły. W placówce zaczęła funkcjonować kawiarenka, tam zbierane są pieniądze na rzecz rodziny Nowakowskich. Do 5 maja uzbierano już ponad 2700 złotych. To jednak kropla w morzu potrzeb.
- Chcemy zbudować dom – zdradza pani Anna. - Nie chcemy dużo, dwa pokoje: jeden dla dzieci, drugi dla nas, do tego kuchnia i łazienka… nie potrzebujemy wiele – dodaje.
Ale budowa nowego domu to duży koszt. Gmina uruchomiła specjalne konto, gdzie można wpłacać darowizny na rzecz pogorzelców z Krzywina. Dodatkowo można też przekazywać na ich rzecz materiały budowlane, które pomogą w budowie nowego domu.

Numer konta do wpłat: Bank Spółdzielczy w Gryfinie
82-9377-0000-0200-0244-2002-0001
Urząd Gminy Widuchowa
ul. Grunwaldzka 8
74-120 Widuchowa

Tytuł przelewu: Darowizna na cel pomocy pogorzelcom z m. Krzywin.

Pomoc z ramienia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Widuchowej koordynuje Pani Maria Woźniak tel. (91) 416 72 55 wew. 41, a z ramienia Urzędu Gminy Pan Andrzej Stachura tel. (91) 416 72 55 wew. 23.