Gryfińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały w tym roku bogaty program.  W piątek 27 lutego o godz. 9.00 odbył się w ZSP2 wykład pt."Żołnierze Wyklęci w walce o wolność i niepodległość". Po wykładzie odbyła się dyskusja. Prelegentem oraz moderatorem był p.Michała Ruczyński z IPN Szczecin.

W sobotę 28 lutego o godz.17.00 w gryfińskim kinie „Gryf" miała miejsce projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Żelazny-legenda wileńskiej partyzantki". Film, wyprodukowany własnym sumptem przez koszalińskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Gryf"opowiadał historię 5 Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", ze szczególnym uwzględnieniem działań na terenie Pomorza Środkowego i Zachodniego jej 2 szwadronu dowodzonego przez ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego".

W niedzielę 1 marca o godz 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta Msza Św.  w intencji ojczyzny oraz Żołnierzy Wyklętych. Po mszy zebrani udali się na pl.Solidarności, gdzie odbyła się ostatnia część obchodów, tj. Przemówienia, apel poległych, salwa honorowa, przemarsz kompanii reprezentacyjnej żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej oraz wystawa przygotowana przez Placówkę Gryfino.

W imieniu organizatorów chcieliśmy podziękować dyrekcjom ZPS2,  kina „Gryf" oraz władzom miejskim za pomoc w zorganizowaniu tego święta.