Według statystyk GUS, na terenie powiatu gryfińskiego mamy do czynienia z dużą umieralnością z powodu chorób nowotworowych. W kontekście problemów z budową nowego szpitala, informacje te są bardzo niepokojące.

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego opracowany został ranking miast pod względem ilości umierających ludzi z powodu chorób nowotworowych. W zestawieniu ujęto miasta z powiatu gryfińskiego, ale statystyk dla poszczególnych miejscowości nie przygotowano, ranking ograniczony został do wyliczenia średniej z terenu całego powiatu.

Miasta z naszego powiatu, w tym Cedynia, Chojna czy też Gryfino, sklasyfikowane zostały na bardzo wysokich miejscach, od 54 do 59. Według rankingu, umieralność z powodu nowotworów to aż 29% wszystkich zarejestrowanych zgonów! Tak wysoka umieralność sprawia, że nasz powiat znajduje się w niechlubnej czołówce w kraju.

Lepiej wypadają w tym zestawieniu inne powiaty w regionie, Pyrzyce sklasyfikowane zostały na 203 miejscu z wynikiem 27,3%, miejscowości z powiatu myśliborskiego zajmują odległe miejsca, sama „stolica powiatu, czyli Myślibórz okupuje 690 pozycję w rankingu z wynikiem 23,2%.