Policjanci CBŚP ze Szczecina pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, dokonującą na wielką skalę uszczupleń w rozliczeniach podatku VAT.

Szacowane straty Skarbu Państwa z tego tytułu to prawie 20 mln złotych. W całej sprawie dotychczas 16 osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 9 głównych podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.
Policjanci CBŚP we współpracy z UKS w Szczecinie ustalili, że grupa działała od około dwóch lat i dysponowała kilkunastoma polskimi i zagranicznymi firmami. Przedsiębiorstwa uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach, w tym dostawach wewnątrzwspólnotowych, które umożliwiały grupie przestępczej przejęcie, bądź wyłudzenie zwrotu podatku VAT.

Przeprowadzona wspólnie akcja funkcjonariuszy CBŚP i UKS objęła kilkanaście osób i firm, funkcjonujących na terenie pięciu województw. Zatrzymano w sumie 15 osób, z czego wobec 9 Sąd Rejonowy w Szczecinie zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące. Policjanci zabezpieczyli 7 luksusowych aut o wartości nie mniejszej niż 2 mln zł. Współdziałając z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, zablokowano na rachunkach podmiotów uczestniczących w przestępczym procederze ponad 1,2 mln złotych.