W dniu 16.03.2019 roku o godzinie 12:16 dyżurny SK KP PSP w Gryfinie zadysponował dwa zastępy jednostki OSP Moryń na ulicę Szkolną w Moryniu gdzie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu okazało się że w wyniku bardzo wysokiej temperatury doszło do rozszczelnienia się komina na wysokości strychu w wyniku czego doszło do całkowitego zadymienia poddasza a kłęby dymu wydostawały się przez dachówki.

Po wprowadzeniu środka gaśniczego z kilku gaśnic sytuacja na chwilę wydawała się być opanowana  niestety okazało się że w kominie nie ma wyczystki i palącej sadzy nie udało się wybrać. KDR poprosił o zadysponowanie podnośnika z JRG w Myśliborzu, a w między czasie dotarł kolejny zastęp z naszej jednostki  który przywiózł dodatkowe gaśnice.  Przy pomocy podnośnika strażacy dostali się na szczyt komina i za pomocą zestawu kominiarskiego zarzucono pozostałości palącej się sadzy. Po dotarciu kolejnego zastępu tym razem z JRG W Gryfinie zapadła decyzja aby zrobić dostęp do komina tuż u jego podstawy wybijając dziurę w ścianie i dopiero wtedy udało się wybrać bardzo dużą ilość pozostałej palącej się sadzy.

Większość akcji strażacy zmuszeni byli pracować w aparatach ochrony  dróg oddechowych że względu na bardzo silne zadymienie.. Przy pomocy zestawu do czyszczenia komina wybrano sądzę następnie przewietrzono wszystkie pomieszczenia oraz sprawdzono zawartość tlenku węgla- wynik 0.00 PPM.

W działaniach wzięło łącznie udział 5 zastępów Straży Pożarnej 

GBA Iveco 459z65 OSP Moryń

GCBA Tatra 459z62 OSP Moryń 

SLRT VW T4 OSP Moryń

SHD25 MAN 491Z53 JRG Myślibórz 

GCBA Renault 451z25 JRG Gryfino 

Policja 

Mistrz Kominiarstwa

Pogotowie energetyczne