W sobotę 16 lipca 2016 w Sobieradzu odbyła się 6. już edycja festynu "Gotowanie na polanie". Tegoroczną edycję zorganizowano pod hasłem "Kipi kasza, kipi groch". Wielkie gotowanie wygrała drużyna z Gardna.


"Kipi kasza, kipi groch"

Kulinarna impreza w Sobieradzu wpisała już się w kalendarz najciekawszych wakacyjnych wydarzeń naszej gminy. Konkurs na najsmaczniejszą potrawę tematyczną cieszy się zainteresowaniem. W tym roku gotowano pod hasłem "Kipi kasza, kipi groch". Do rywalizacji stanęły drużyny z Żabnicy, Sobiemyśla, Gardna oraz Daleszewa. Każda z drużyn miała kilka godzin na przygotowanie swojej potrawy. Po zakończeniu gotowania, potrawy konkursowe oceniało jury, które następnie wyłoniło zwycięzców.


Miejscowe smaki

Podniebienia jury zdobyły grochówka i gołąbki w sosie borowikowym, przyrządzone przez panie z koła gospodyń w Gardnie, co dało drużynie pierwsze miejsce. Kolejne lokaty kulinarnej konkurencji zajęły: pęczak z warzywami i szafranem- upichcone przez drużynę z Sobiemyśla, sum z groszkiem i cebulą- danie przygotowane przez Marka Miedzaka z Żabnicy oraz rolada z kaszy z farszem, która przyrządziły gospodynie z Daleszewa.


Gotowanie z iluzją i muzyką w tle

Wiele działo się poza stoiskami kulinarnymi. Na scenie festynu wystąpili: zespół Retro z Marianowa, Kapela Ludowa Borzymianka oraz Gardnianka. Z specjalnym programem wystąpił w Sobieradzu iluzjonista. Nie mogło zabraknąć stoiska pana Marka Kozaneckiego, wielkiego znawcy kuchni regionalnej i jego sławnych już soków oraz nalewek. Wielką popularnością cieszyła się przejażdżka ciuchcią z Sobieradza do Chwarstnicy. Chętni mogli się spróbować w konkurencjach przygotowanych przez LKS Piast. Po godzinie 20:00 sceną zawładnął zespół Nova i zaczęło się wielkie tańcowanie. Około godziny 23 odbył się pokaz sztucznych ogni.