Prawie 28 mln zł przekaże jeszcze w tym roku wojewoda zachodniopomorski z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. To dodatkowe środki dla gmin i powiatów na inwestycje na drogach o które samorządy mogą się ubiegać do 15 kwietnia br.


O 500 mln zł na drogi lokalne zwiększyła się pula środków dostępnych w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

- W tym roku przekażemy samorządom rekordową kwotę na polepszanie stanu dróg, szczególnie w miejscach, które potrzebują rządowego wsparcia na zrównoważony rozwój - powiedział wojewoda Tomasz Hinc. - Łącznie ze środkami z pierwszego naboru, które wynosiły 44,5 mln zł mamy najwyższą kwotę, jaką od początku programu - czyli od 2009 r. uzyskało nasze województwo. To ponad 72 mln zł. Również w skali kraju 1,3 mld zł przeznaczona w tym roku na program jest kwotę najwyższą w historii - dodał wojewoda.

W zależności od dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy będą mogły wnioskować o dotację pokrywającą 60 lub 80 procent wartości inwestycji. Samorządy w ramach rządowego programu będą mogły również ubiegać się o wsparcie finansowe na inwestycje już rozpoczęte, które nie zostały objęte żadnym dofinansowaniem.

- Chodzi o to, aby szansę na rządową dotację miały również samorządy najuboższe - wyjaśniał wojewoda Tomasz Hinc.

Celem programu jest poprawa dostępności komunikacyjnej dla przedsiębiorców i społeczności lokalnych, powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych z drogami wojewódzkimi oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Nabór projektów potrwa do 15 kwietnia.