Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Stare Czarnowo nie zwalniają tempa z inwestycjami w bezpieczeństwo. Strażacy nie tylko regularnie się szkolą i biorą udział w akcjach, ale także dbają o swoje mienie oraz sprzęt. Kolejne planowane zmiany już niebawem staną się faktem. Wszystko za sprawą dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


W sumie to blisko 42 tys. zł na cele inwestycyjno-budowlane w dwóch gminnych jednostkach OSP. Przyznanie resortowych funduszy było możliwe dzięki gwarancjom finansowym udzielonym przez gminę Stare Czarnowo.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego zdecydowaliśmy się zabezpieczyć 20% wkładu własnego poszczególnym jednostkom OSP, by te mogły jeszcze sprawniej realizować swoje zadania - tłumaczy zastępca wójta Marcin Krawczyk. - Jak istotną rolę w systemie zarządzania gminnym bezpieczeństwem odgrywają strażacy ochotnicy nikomu wyjaśniać nie trzeba. Ich ciężka praca i zaangażowanie są naszą wspólną, wielką wartością - dodaje.

Fundusze otrzymały dwa zastępy OSP z gminy Stare Czarnowo.

- To jednostki w Żelewie i Żelisławcu. Efekty zmian poznamy pod koniec 2017 roku - wyjaśnia komendant gminny OSP Dariusz Olszewski.

OSP Żelewo za 7 tys. zł wymieni posadzkę w boksie garażowym oraz wydzieli pomieszczenie socjalne w części boksu garażowego. Z kolei OSP Żelisławiec z pomocą 11 tys. zł utwardzi podjazd do garażu, zamontuje bramę wjazdową oraz zaadaptuje piwnicę na pomieszczenie socjalne. Ponadto obie jednostki otrzymały po prawie 12 tys. zł na doposażenie OSP w sprzęt i ochronę osobistą.

Umowy zostały zatwierdzone przez MSWiA w Warszawie i podpisane w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie. 

Na terenie gminy Stare Czarnowo działają cztery jednostki OSP m.in.: w Kołbaczu, Starym Czarnowie, Żelewie i Żelisławcu. Na ich działalność z gminnego budżetu przeznaczono w 2017 roku 250 tys. zł.