Plany są ambitne. Władze gminy myślą o budowie nowoczesnego kąpieliska nad jeziorem. Tereny pod inwestycję będą, teraz trzeba znaleźć środki, by zrealizować inwestycję. To może potrwać, ale cały proces już ruszył.


Nowoczesne kąpielisko ma powstać w Giżynie (gm. Pyrzyce), nad jeziorem Miedwie. Mieszkańcy tej niewielkiej wsi nie znają jeszcze szczegółów, ale cieszą się, że wreszcie potencjał miejscowości będzie wykorzystany.

- Dobrym przykładem jest Zieleniewo, tam latem wieś żyje. Jest mnóstwo turystów, a ci pozwalają miejscowym zarabiać. Nie wiem, czy u nas też się tak da, ale na pewno ożywi to naszą miejscowość – mówi pan Krzysztof z Giżyna.

O planach mówi burmistrz Pyrzyc, Marzena Podzińska. Przyznaje, że już od dawna gmina zabiega o przejęcie terenów nad jeziorem.

- Staraliśmy się o teren o powierzchni 30 hektarów, ale tyle nie dostaniemy. Mamy zapewnienie 15 hektarów od Agencji Nieruchomości Rolnych – tłumaczy. – Prawdopodobnie w przyszłym roku nastąpi przejęcie terenów, trzeba będzie je uporządkować – dodaje.

Kiedy gmina będzie właścicielem, zacznie się starać o dofinansowanie inwestycji. Jest szansa, że w najbliższych latach uda się wybudować nowoczesne kąpielisko z turystyczną infrastrukturą.

Nie tak dawno w Pyrzycach podjęta została dyskusja o wykorzystaniu na kąpielisko Jeziora Miejskiego. Akwen jest bardzo zaniedbany i zarośnięty, nie jest jednak własnością gminy, rekultywację może przeprowadzić Marszałek Województwa jako właściciel.