Nie milkną echa rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż działki nr 257 przy ul. Wilsona i Dworcowej w Chojnie. Informującego, a zarazem niepokojący wpisu na swoim profilu Facebookowym dokonał Radny Rady Miejskiej w Chojnie Piotr Mróz. W poście czytamy: "Tak dla zainteresowanych. Tak nazywa się ten znany deweloper, który kupił park przy Wilsona. Zapraszam do KRS – zarejestrował się dzień po wygraniu przetargu!? Prezes prowadzi biuro nieruchomości..." Aby wyjaśnić sprawę po informacje postanowiliśmy się zwrócić do Urzędu Miejskiego w Chojnie.


W czwartek 12 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż działki nr 257 przy ul. Wilsona i Dworcowej w Chojnie. Gmina sprzedała teren firmie Park Wilsona Inwestycje sp. z o.o. za ponad 700 tys. złotych.

Pod petycją o odstąpienie od sprzedaży terenu zielonego w kwietniu br. na ulicach Chojny podpisy zbierali radni i członkowie Inicjatywy Samorządowej. Jednocześnie o przemyślenie i zastanowienie się nad sprawą apelował w liście otwartym do włodarza radny Piotr Mróz. Działka jednak została sprzedana. Jak tłumaczył wówczas w rozmowie z naszym redaktorem burmistrz Adam Fedorowicz: "Ten teren miał być przeznaczony na mieszkaniówkę i w takim celu został sprzedany."

Mimo iż przetarg został rozstrzygnięty 12 kwietnia br. firma Park Wilsona Inwestycje sp. z o.o. do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego wpisana została dzień po tj. 13 kwietnia 2018 r. Czy w związku z powyższym wszystkie działania zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa? Sprawę wyjaśnia w rozmowie z naszym redaktorem Aneta Brzezińska z Wydział Nieruchomości, Rolnictwa i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Chojnie.

- Spółka w dniu przetargu była spółką z o.o. w organizacji. Przedstawiła również w urzędzie akt notarialny obejmujący umowę spółki, a w trakcie trwała procedura wpisu spółki do KRS-u - wyjaśnia Aneta Brzezińska. - W związku, że uzyskanie wpisu trochę trwa, to tak się złożyło, że wpis do rejestru został zrobiony dzień po rozstrzygnięciu przetargu. Niemniej jednak jak mówi art. 11. § 1. Kodeksu spółek handlowych: spółki kapitałowe w organizacji, (...), mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane - tłumaczy Brzezińska.

Pracownica urzędu zapewnia, że cała procedura i udział firmy Park Wilsona Inwestycje sp. z o.o. w przetargu odbył się zgodnie z prawem, a całość była także konsultowana z radcą prawnym chojeńskiego Urzędu Miejskiego.