Są dzielni, pomocni i odważni, a ich służba darzona jest największym społecznym zaufaniem w Polsce. Strażacy - bo o nich mowa - świętują także w gminie Stare Czarnowo. Uroczystości z udziałem druhów odbędą się w sobotę, 3 czerwca 2017 roku przed Urzędem Gminy.


Już drugi rok z rzędu uroczyście obchodzony jest w gminie Stare Czarnowo Dzień Strażaka. Władze organizują wydarzenie wspólnie z Zarządem Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Czarnowie. W obchodach udział wezmą przedstawiciele jednostek OSP z: Kołbacza, Żelewa, Żelisławca i Starego Czarnowa. W sumie ponad 60 strażaków-ochotników.

- Pragniemy podziękować naszym strażakom za codzienny trud i bezinteresowną pomoc niesioną naszym mieszkańcom. To zajęcie niezwykle odpowiedzialne, wymagające również doskonałego wyszkolenia. Cieszę się, że właśnie takich strażaków mamy w gminie Stare Czarnowo. Bez wątpienia bez nich nie żylibyśmy tak bezpiecznie - akcentuje wójt Marzena Grzywińska.

Uroczystości rozpocznie strażacki apel. Odsłonięta będzie także tablica pamiątkowa na wybudowanym w czynie społecznym w latach 80-tych XX wieku gmachu Gminnego Ośrodka Kultury. Ponadto wręczone zostaną odznaczenia dla zasłużonych druhów, a także nagrody i upominki dla uczestników obchodów. Po części oficjalnej, w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie o godzinie 20.00 zaplanowano zabawę członków gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodatkowo zorganizowane zostaną zawody strażackie w Sobieradzu. Gościem uroczystości będzie m.in. wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Paweł Trzaskoś i komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie Andrzej Prokopski.

W gminie Stare Czarnowo działają 4 zastępy OSP. To jednostki w Kołbaczu, Starym Czarnowie, Żelisławcu i Żelewie. W 2016 roku gminni strażacy interweniowali blisko 100 razy. Niemal połowa przypadków to wyjazdy do pożarów. Najczęściej w akcje ratunkowe angażowane byli ochotnicy ze Starego Czarnowa. Władze gminy wspierają co roku działalność lokalnych OSP. W ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel ponad 260 tys. zł.