27 i 28 maja o godz. 18.00 Grupa Teatralna „Gliptykos” z Gryfińskiego Domu Kultury zagra swój najnowszy spektakl pt. „Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa”, a dochód uzyskany ze sprzedaży biletów-cegiełek przeznaczy na cel dobroczynny.


27 bm. zespół zagra na rzecz sześcioletniego Jaśka Siewerta, zmagającego się od urodzenia z mózgowym porażeniem dziecięcym pod postacią diparezy spastycznej (pisaliśmy o tym w materiale pt. „Gliptykos” dla Janka”). Dochodem ze sprzedaży biletów na przedstawienie 28 bm. grupa wesprze leczenie i rehabilitację Julii Majak.

Julcia ma zaledwie dwa latka, a już zdążyła doświadczyć najtrudniejszego wyzwania, jakie może spotkać człowieka – walki o własne życie. Do tej pory była zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Wszędzie było jej pełno a dziecięcym uśmiechem zarażała wszystkich. Nieszczęście przyszło w styczniu 2017 roku. W tym czasie dziewczynka zaczyna uskarżać się na złe samopoczucie, bóle główki, mdłości. Po miesiącu standardowych badań lekarskich i – niestety – nasilających się dolegliwościach, trafia do szpitala. Wynik rezonansu magnetycznego nie pozostawia żadnych złudzeń. Zdruzgotani rodzice otrzymują najgorszą z możliwych diagnozę – to guz mózgu!
W trybie natychmiastowym ich córeczka została przeniesiona na oddział neurochirurgii. Po pięciu dniach przyjmowania leków zmniejszających obrzęk mózgu Julia przechodzi bardzo poważną 10-godzinną operację. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu lekarzy i własnej, nieodpartej chęci istnienia – pierwszą walkę wygrała. Guza udało się usunąć, jednak choroba odebrała Julci to, co do tej pory było dla niej codziennością, normalnym funkcjonowaniem – uwięziła ją w częściowo niesprawnym ciele: myśli, ale ma problemy z mową, nie jest w stanie samodzielnie chodzić, ma trudności z połykaniem pokarmów stałych, pojawiły się też poważne problemy z widzeniem. Niestety, to nie koniec niedobrych wieści. Niespełna miesiąc temu (13 kwietnia) kontrolny rezonans ukazuje resztkę guza. Przez najbliższy rok dziewczynkę czeka chemioterapia, a w marcu przyszłego roku, gdy Julcia skończy trzy latka, rozpocznie się radioterapia. Rodzice chcą zapewnić choremu dziecku jak najlepszą rehabilitację, ale sami nie będą w stanie sprostać kosztownemu leczeniu. Potrzebne jest wsparcie; „Gliptykos” dokłada na ten cel swoją cegiełkę.

Bilety na majowe spektakle rozeszły się błyskawicznie w przedsprzedaży. Czytelnicy, którym nie udało się ich kupić, a którzy chcieliby wesprzeć obie rodziny, szczegóły na temat tej pomocy mogą znaleźć na stronach internetowych – dla Jasia: https://dzieciom.pl/podopieczni/22653 dla Julci: https://www.siepomaga.pl/julia-majak

Kolejny dobroczynny spektakl „Gliptykos” zagra 3 czerwca; wkrótce podamy więcej informacji.
Maria Piznal