Już 18 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Uczniowie sprawdzą swoje umiejętności z wiedzy humanistycznej, a w kolejnych dniach z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz języka obcego.‎ Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, najwięcej problemów sprawia nastolatkom właśnie część matematyczna. Jak zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku w tej dziedzinie?


Czasu na naukę zostało już niewiele. Trudno powtórzyć materiał z trzech lat w zaledwie kilka dni. Jak więc wykorzystać ostatnie chwile przed ważnym sprawdzianem? Ekspert szkół matematycznych MathRiders Polska radzi, aby skupić się przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy z poprzednich lat oraz innych dostępnych egzaminach przygotowanych specjalnie dla gimnazjalistów.

- Dzięki rozwiązywaniu testów przed egzaminem zweryfikujemy luki w wiedzy oraz przekonamy się, które z działów warto sobie przypomnieć i powtórzyć jeszcze raz. Rozwiązując przykładowe zadania egzaminacyjne wykorzystujemy wiedzę teoretyczną w praktyce. Ponadto, możemy oswoić się ze specyficzną formułą sprawdzianu. Z moich obserwacji wynika również, że niezwykle ważne jest rozwiązywanie testów w całości, bez zbędnych przerw. Zwracam na to uwagę, ponieważ wielu nastolatków ma problemy z koncentracją przez dłuższy czas. Dlatego w ostatnich dniach warto usiąść w spokojnym miejscu, „odłączyć się” od elektronicznych zabawek i odtworzyć jak najbardziej realne warunki właściwego egzaminu – mówi Marta Więcławska, nauczyciel MathRiders.

Na co zwrócić uwagę podczas samego egzaminu?

Kompleksowe przygotowanie do egzaminu to niewątpliwie klucz do sukcesu, jednocześnie warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc podczas rozwiązywania matematycznych zadań. Oto pięć rad przygotowanych przez eksperta MathRiders specjalnie dla gimnazjalistów:

  • Przeczytaj cały egzamin. Rozwiązywanie zadań warto rozpocząć od zapoznania się z całością arkusza. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, z jakimi działami matematyki mamy do czynienia i jaka jest skala ich trudności. Być może na końcu znajdują się najłatwiejsze zadania, a jeśli skupimy się jedynie na pierwszych obliczeniach możemy ich nawet nie zdążyć przeczytać.
  • Jeśli masz problemy z zadaniem zostaw je i wróć do niego później. Często stres powoduje, że w jednej chwili zapominamy wszystko i nie potrafimy wykonać prostych obliczeń. Dlatego warto odłożyć problematyczne zadanie. Zdarza się, że wykonując inne polecenie, umysł człowieka przypomina sobie klucz do rozwiązania tego poprzedniego.
  • Przed rozwiązaniem zadań zamkniętych przeanalizuj podane odpowiedzi. Czasami wystarczy przyjrzeć się krytycznie odpowiedziom i spróbować dopasować właściwą. Bywa, że obliczenia mogą być bardzo czasochłonne, a dzięki przeanalizowaniu zaproponowanych rozwiązań możemy z łatwością wskazać prawidłowe.
  • Po zapoznaniu się z treścią zadania, oszacuj prawdopodobną odpowiedź. Dzięki temu działaniu wiemy np. w jakich przedziałach liczbowych powinien znajdować się wynik. Egzamin jest sytuacją, w której dużą rolę odgrywa stres. Podczas rozwiązywania zadań, skupiamy się wyłącznie na obliczeniach, zapominając o logicznym myśleniu, przez co pojawiają się tak abstrakcyjne wyniki jak: pół osoby czy ujemny wiek człowieka.
  • Wróć do treści zadania. Wykonując skomplikowane matematyczne obliczenia warto ponownie przeczytać treść zadania i sprawdzić, czy dobrze je zrozumieliśmy. Przeprowadzając obliczenia często działamy schematycznie, a następnie okazuje się, że polecenie było inne niż nam się początkowo wydawało. Dlatego też, dobrą praktyką jest zapisanie odpowiedzi, dzięki czemu sprawdzimy, jakie było pytanie i czy właśnie na nie znaleźliśmy rozwiązanie.