Uczniowie Zespołu Szkół w Widuchowej wciąż zbierają podpisy pod petycją w sprawie zainstalowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na drodze krajowej numer 31. Mają pełne poparcie władz gminy, jednak nie wiadomo jaką decyzję wyda Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która czeka na konkretny wniosek.

Akcja zbierania podpisów pod petycją samorządu szkolnego zatacza coraz szersze kręgi i śmiało można powiedzieć, że w ostatnim czasie stała się głównym tematem rozmów w Widuchowej. Apel uczniów spotkał się z sporym zainteresowaniem mieszkańców oraz włodarzy gminy, którym bardzo podoba się taka inicjatywa.

- Osobiście bardzo spodobał mi się ten pomysł. Wiem, że w najbliższym czasie uczniowie wraz z nauczycielami chcą spotkać się z radnymi i przedstawić im swoją inicjatywę. Gdy tylko zakończy się akcja zbierania podpisów sporządzimy odpowiedni wniosek i prześlemy go do GDDKiA – zdradza Anna Kusy-Kłos, wójt gminy Widuchowa.

Póki co, nie można jednoznacznie stwierdzić z jaką reakcją spotka się uczniowska petycja w Generalnej Dyrekcji. Kilka lat temu władze gminy chciały wyznaczyć przejście dla pieszych kilkadziesiąt metrów dalej od szkoły, na wysokości cmentarza. Wówczas taki wniosek został odrzucony.

- Mieszkańcy Widuchowej wielokrotnie mówili o potrzebie przejścia w tym miejscu. Wysłaliśmy wniosek, ale spotkał się on z negatywną opinią policji. W przypadku sygnalizacji świetlnej przy szkole, jest to inicjatywa obywatelska, więc mam nadzieję, że tym razem uda się wprowadzić ją w życie – mówi Anna Kusy-Kłos.

Generalna Dyrekcja nie chce w tej chwili wydawać jednoznacznych opinii, ponieważ nie otrzymała żadnego oficjalnego wniosku w tej sprawie.

- Do GDDKiA O/Szczecin nie wpłynął jeszcze taki wniosek/petycja. Gdy wpłynie do nas taki wniosek wnioskującemu zostanie udzielona odpowiedź. Zmiany w organizacji ruchu, w tym w szczególności instalacja sygnalizacji świetlnej wymaga szczegółowej analizy. Jeżeli stwierdzimy, iż instalacja sygnalizacji świetlnej w tym miejscu jest uzasadniona, wówczas takie zadanie pojawi się w planach inwestycyjnych GDDKiA. Całkowity koszt takiej sygnalizacji wynosi około 200 tysięcy złotych – informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA.

Podpisy można składać codziennie w sekretariacie Zespołu Szkół w godzinach od 7:00 – 15:00. Rządzący wielokrotnie podkreślają, że nie będą przechodzić obojętnie wokół oddolnych inicjatyw. Dlatego mamy nadzieję, że akcja uczniów z Widuchowej przyniesie pozytywny skutek.

Oskar Masternak