Czy na drogach krajowych w regionie niebawem zostaną zamontowane nowe fotoradary? ITD przymierza się do ogromnej inwestycji. 600 nowych urządzeń stanie w całej Polsce.


Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakupić 600 fotoradarów i stawiać je przy drogach. W ciągu dwóch lata zamierza wydać na ten cel ponad 160 mln zł. Czy w okolicach Chojny staną takie urządzenia do pomiaru prędkości? Zarówno przy drodze krajowej 31, jak i 26 mogą staną fotoradary. Kierowcy muszą się też liczyć z tym, że urządzenia będą mierzyły prędkość na krajowej 10 w Reczu i jego okolicach.

W Delegaturze Północno-Zachodniej ITD nie dowiedzieliśmy się, czy rzeczywiście fotoradary planowane są przy wspominanych drogach. Jak się okazuje, nie regionalne delegatury, ale centrala w Warszawie będzie podejmowała decyzje o lokalizacji.

Niewiele do powiedzenia będą mieli też sami zarządcy dróg. Jak nas informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA będzie wskazywało miejsca, w jakich urządzenia mogłyby stanąć. Ale decyzję będzie podejmował Inspektorat Transportu Drogowego.

- Być może będą przywracane lokalizacje, w jakich wcześniej stały fotoradary – mówi Mateusz Grzeszczuk. - My ze swoje strony możemy składać propozycje, ale nie jesteśmy jako zarządcy dróg w tej kwestii decyzyjni. ITD ma dostęp do bazy danych, w której znajdują się informacje i statystyki o wypadkach. ITD będzie więc podejmowało ostateczną decyzję – wyjaśnia.

Dziś na drogach działa 400 fotoradarów, i po 30 urządzeń do rejestracji wjazdu na czerwonym świetle i odcinkowego pomiaru prędkości. Za dwa lata wszystkich fotoradarów w Polsce ma być 1000.