W środę 6 lipca 2016r w Bieliku powitaliśmy niestrudzonych żeglarzy pokonujących rzekę Odrę na tratwach, barkach i łodziach.

Rzeka Odra nie była wczoraj zbyt łaskawa dla żeglarzy. Porywisty wiatr i ulewne deszcze zmusiły niektóre jednostki uczestniczące w 21 Flisie Odrzańskim do pozostania na wodzie lub płynięcia dalej w dół rzeki. Niski stan wody oraz mielizny stwarzają duże zagrożenie dla sprawnej żeglugi flotylli. Pokonując trudności pogodowe, większości uczestnikom flisu udało się jednak dopłynąć do Bielinka. Naszych gości oczekiwaliśmy na nabrzeżu i w świetlicy wiejskiej. Powitani przez sołtys Bielinka  Jadwigę Gruchałę oraz Sekretarz Gminy Cedynia Ewę Pawłowską, flisacy ugoszczeni zostali poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bielinku. Spotkanie przygotował Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu.

Czas umilały śpiewem panie z zespołu śpiewaczego Kalimera. Flisacy prezentowali swoje jednostki oraz miasta z których płyną do Szczecina. Były również konkursy i zabawy dla mieszkańców. Komodor 21 Flisu kpt żw. Włodzimierz Grycner wraz z dr Elżbietą Marszałek, wiceprezesem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, wręczyli podziękowania za ubiegłoroczny Flis oraz memoriał Prezesa Stowarzyszenia Miast i Gmin Nadodrzańskich Marka Cebuli w sprawie przywrócenia żeglowności na Odrze. Ze względów pogodowych i silnego falowania na rzece, retman Mieczysław Łabędzki niestety miał spore trudności z odholowaniem swojej tratwy (budowanej tu od kilku dni) do Bielinka.

Odra z łańcuchem portów i przystani turystycznych jest jedną z najlepiej zagospodarowanych rzek w Polsce, jednak wciąż aktualny jest postulat środowisk żeglarskich o polepszenie żeglowności, jak i rozwój infrastruktury turystycznej oraz naprawę stanu nabrzeży. Organizatorem XXI Flisu Odrzańskiego jest Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich. Wyprawa wystartowała 25 czerwca 2016r  w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku płynie 15 jednostek. Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Organizatorzy Flisu Odrzańskiego stawiają sobie za cel zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry oraz integracją społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej.