Konferencją pn. „Powrót do wspólnych tradycji promujących polską wieś” zamknięto (28 bm.) obchody jubileuszu 270 lat lokacji Żabnicy i Dębiec.


W minioną sobotę w podgryfińskiej Żabnicy odbyła się konferencja, która oficjalnie zamknęła jubileuszowe obchody 270 lat lokacji dwóch wsi – Żabnicy i Dębiec – należących do jednego sołectwa. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Powrót do wspólnych tradycji promujących polską wieś”.

Historia obu wsi, od 72 lat polskich, a wcześniej niemieckich – Żabnicy (Mönchkappe) i Dębiec (Eichwerder) – związana jest z pojawieniem się na tych terenach pierwszych osadników w 1747 roku. Główne jubileuszowe uroczystości odbyły się we wrześniu br. Pomysłodawcą i koordynatorem imprezy był mieszkający w Żabnicy znany kulturoznawca, folklorysta, etnomuzykolog dr hab. Bogdan Matławski, emerytowany profesor US, od 2015 r. pełniący społecznie funkcję Pełnomocnika Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds.
Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Uroczystość miała godną oprawę, a jej program był bardzo bogaty.

Zwieńczeniem jubileuszu Żabnicy i Dębiec będą monografie obu miejscowości. Lada dzień powinien ukazać się tom pierwszy o Dębcach, zaś publikacja opracowania dotyczącego Żabnicy zaplanowana jest na początek przyszłego roku.
Maria Piznal