To były dwa ostatnie w tym roku wyjazdy Teatru KODorosły na festiwale ze spektaklem "Dziadowskie opowieści". Zaczęliśmy od Bielska Podlaskiego, gdzie w dniach od 4-6 października odbywał się VI Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych DECHA. Od 11-12 października byliśmy w Teresinie na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias.

Na VI Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych DECHA zjechały się teatry z całej Polski. A było ich 10. Poziom prawie profesjonalny. Ale głównie atmosfera czyniła ten festiwal znakomitym, którą tworzyli organizatorzy, czyli ludzie ze Stowarzyszenia Kreatywny Bielsk Podlaski i Teatru The M.A.S.K. oraz znajome i nieznane nam teatry. Z naszym spektaklem niewiele mogliśmy osiągnąć przy tak wysokiej klasy konkurencji, ale dziękujemy jurorom, że zauważyli nasze starania i przyznali nam Wyróżnienie. Aczkolwiek aktorzy KODorosły dali się zapamiętać widzom bawiąc, złoszcząc i wciągając ich w świat dziadowskich historyjek. Gospodarze starali się uhonorować jak najwięcej osób czy teatrów, dlatego przyznali swoje, dowcipne nagrody, np. dla najbardziej zarośniętego aktora czy najbardziej męskiego. Festiwal wygrała Kompania Mamrot dostając główną nagrodę za spektakl "Eksperyment" (taki teatr w teatrze). Gospodarze zapewnili nam luksusowe warunki odpoczynku, harcerskie warunki spożywania wyśmienitych potraw podlaskich (w namiocie), zwiedzanie cerkwi prawosławnej oraz opiekę wspaniałej Julki, której jeszcze raz dziękujemy za pomoc. Dziękujemy Teatrowi The M.A.S.K. i zapraszamy do Dębna na Triadę. Będzie rewanż, chociaż bez nagród.
Od 11-12 października byliśmy w Teresinie na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias. 12 spektakli oceniało jury według swoich lub galimatiasowych kryteriów. Nam podobał się najbardziej zabawny i gorzki jednocześnie spektakl Teatru Przebudzeniu z Ostródy, zatytułowany "Istny cyrk". Niepełnosprawni aktorzy, przy pomocy inteligentnych tekstów i cyrkowych gagów opowiedzieli o swoich, przykrych, życiowych doświadczeniach. Nie dziwota, że jury przyznało im Grand Prix. Nas też zauważyli przyznając Wyróżnienie. Jedyną atrakcją dla naszego zespołu było nocowanie w niesamowitym Pensjonacie Łasiczka oddalonym od Teresina 3 km. Mieszkaliśmy w niebieskim, starym, drewnianym domku w otoczeniu psów, kotów, koni, świń, kóz i indyków. Nagadaliśmy się z gospodarzami więcej niż z organizatorami festiwalu, a wyjeżdżać się nam nie chciało, bo piękna jesień, pola i las w pobliżu i posiłki z Teatrem Przebudzeni. Dziękujemy Moniko za te parę godzin wspólnego, teatralnego bycia, a pani Dorocie i panu Sławkowi (właścicielom pensjonatu) za krzepiące rozmowy i pomoc w trudnej sytuacji.
Teatr KODorosły "Dziadowskie opowieści" zawiesza na kołku, czyli żegna się z tym spektaklem. Zagraliśmy go 10 razy: w Dębnie (2 razy), w Gorzowie, Nastazinie, Jarosławiu, Bytowie, Krakowie, Rakszawie, Bielsku Podlaski i w Teresinie. Dziękuję aktorom tego przedstawienia: Uli Hejbowicz, Heniowi Hejbowiczowi i Grzegorzowi Majcher.
Anatol Wierzchowski
Teatr KOD