Od niedzieli w mediach społecznościowych oraz na lokalnych portalach internetowych przekazujących informacje z terenu gminy Dębno krąży komunikat o obowiązującym całkowitym zakazie kąpieli w dębnowskim jeziorze Lipowo. To, że ostrzeżenie jest fake newsem potwierdza Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu.


Poniżej prezentujemy treść komunikatu, który mógł wprowadzić w bład mieszkańców Dębna.

"Sanepid ostrzega że obowiązuje całkowity zakaz kąpieli w Dębnowskim jeziorze Lipowo. Zakaz wydany z powodu wystąpienia sinic, zagrażających zdrowiu oraz potencjalnie życiu ludzi i zwierząt. Do lokalnych przychodni zgłosiło się już wiele osób z gorączką i wyspkami. Sanepid zaleca zakaz kąpieli w jeziorze przez następne dwa tygodnie od dzisiaj. Prosimy od udostępnianie postu.”

- To nieprawdziwe informacje. Co dwa tygodnie pobieramy próbki wody z jeziora Lipowo i poddajemy je analizie. Ostatnie wyniki wskazywały, że woda jest zdatna do kąpieli. Osobiście pracownicy wizytowali także w poniedziałek 6 lipca 2018 r. nad jeziorem, gdzie nie wykryto żadnych zmian związanych z wystąpieniem sinic, które widać byłoby gołym okiem - wyjaśnia w rozmowie z naszym redaktorem pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu.

Łukasiewicz dodaje, że ktoś prawdopodobnie wprowadza mieszkańców w błąd i podszywa się pod Stację.

W komunikatach i obwieszczeniach informacji nie potwierdza także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie oraz Serwis Kąpieliskowy administrowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak udało nam się dowiedzieć kolejne próbki wody z jeziora Lipowo w Dębnie przebadane zostaną w tym tygodniu.