Do rozpylenia nieznanej substancji doszło dziś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Barlinku. Ewakuowanych zostało około 200 osób. Kilkoro dzieci trafiło do szpitala. Trawa ustalanie przyczyn zdarzenia.


W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Szosowej w Barlinku doszło do rozpylenia n/n substancji w postaci gazu.

- Do zdarzenia doszło około godziny 11.00 - informuje Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Myśliborzu, ogniomistrz Mariusz Berliński. - W tej chwili na miejscu oprócz 5 zastęp straży pożarnej z powiatu myśliborskiego jest również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Gryf" ze Szczecina - dodaje.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KPP w Myśliborzu, st. asp. Jacek Poleszczuk:
- Na tą chwilę nie wiemy co to za substancja i w jaki sposób doszło do jej rozpylenia. Obecnie są na miejscu policjanci i ustalają okoliczności zdarzenia.

Ze szkoły ewakuowano około 200 osób. Po przebadaniu całego stanu osobowego dziewięć osób uskarżało się na dolegliwości dróg oddechowych, w tym sześć osób pełnoletnich i trzy osoby niepełnoletnie.

- Trzem osobom niepełnoletnim, które uskarżały się na dolegliwości podany został tlen - wyjaśnia dyżurny KP PSP w Myśliborzu.

Po przebadaniu u pozostałych dzieci nie stwierdzono żadnych dolegliwości. Decyzją dyrektora szkoły osoby te łącznie z pracownikami placówki zostały oddelegowane do domów.

Obecnie trwa monitorowanie obiektu, przewietrzanie pomieszczeń oraz sprawdzanie co to może być za substancja i czy jest jeszcze możliwość wystąpienia zagrożenia w budynku.