Chojeńscy radni odrzucili ideę wejścia w kooperację z Urzędem Marszałkowskim i współpracy dotyczącej budowy tras rowerowych. W ramach projektu na terenie gminy powstałby ok. 10 km odcinek ścieżki dla jednośladów. Teraz namawiać do zmiany decyzji będzie Ewa Dudar.

Ponad 1000 kilometrów tras rowerowych w całym województwie to przedsięwzięcie realizowane wspólnie z blisko 70 samorządami. Jedną z nielicznych, która zrezygnowała ze współpracy z Urzędem Marszałkowskim, jest gmina Chojna. Radni na ostatniej sesji uznali, że Chojny nie stać na wkład w wysokości zaledwie 7,5% wartości inwestycji. Daje to kwotę około pół miliona złotych.

- Liczę na aktywny udział w inwestycji również ze strony gminy Chojna i apeluję o zmianę uchwały i nastawienia do projektu – mówi gryfinianka Ewa Dudar, radna sejmiku wojewódzkiego. – Będę szukała kompromisu, który pozwoli na wyjście z impasu. Zabiegałam skutecznie o ujęcie Trasy Pojezierzy Zachodnich już w pierwszym etapie realizacji, bo dotyczy to powiatu gryfińskiego. Nie wyobrażam sobie pominięcia Chojny z racji turystycznie atrakcyjnego położenia, bogatej historii, jak też istniejącego zaplecza gastronomiczno-noclegowego – komentuje.

Trasa rowerowa na terenie powiatu gryfińskiego planowana jest do realizacji w pierwszej kolejności, to odcinek 36 km od Trzcińska-Zdroju do Cedyni. Gminy Moryń, Cedynia i Trzcińsko-Zdrój już aktywnie uczestniczą w tym projekcie.

- Wyrażam nadzieję, że radni gminy Chojna zmienią swoją decyzję i uda się wypracować rozwiązanie pozwalające na realizację tego strategicznego projektu – tłumaczy Ewa Dudar. - Rozumiem trudną sytuację gminy, ale rozczarowanie pozostałych samorządów jest równie istotne. Inwestycja w rozwój turystyki to szansa i przyszłość. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji pomyśleć o utraconych przez społeczność lokalną korzyściach, a przede wszystkim rozmawiać i wyjaśniać wątpliwości - dodaje.

W najbliższym czasie planowane jest spotkanie z chojeńskimi radnymi, radna sejmiku ma nadzieję, że przyniesie ono pozytywne rozwiązanie i do budowy ścieżki rowerowej na terenie Chojny dojdzie.
Rafał Remont