To już drugi taki projekt w Gryfinie, w którym miejscowi nauczyciele przy współpracy z pedagogami z Niemiec szkolą się wspólnie w zakresie edukacji podczas epidemii. W Liceum Ogólnokształcącym rozpoczyna się właśnie projekt pod nazwą „Zdrowe ciało i umysł w czasie pandemii Covid-19”.
Pomysłodawcami są Anna Sawicka-Kłaptij i Beata Piekarz, nauczycielki z Gryfina, które zaangażowały do przedsięwzięcia I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie i Gesamtschule Talsand w Schwedt.
Pedagodzy z obu szkół zdają sobie sprawę, że prowadzenie zajęć w dobie wirusa zagrażającemu życiu, nie jest łatwe, a młodzież zamknięta w domach zaczyna borykać się w wieloma problemami, nie tylko natury edukacyjnej.
– To kolejna  inicjatywa wsparcia zdalnej edukacji  z funduszy programu Interreg – mówi Ewa Dudar, wicestarosta gryfiński. – Jako organ prowadzący chętnie wspieramy te przedsięwzięcia. Szczególnie teraz, kiedy cały system edukacji potrzebuje pomocy, działań, których celem jest wsparcie  nauczycieli i zdobywanie nowych umiejętności. Jako powiat nie jesteśmy obojętni i robimy wszystko, co w naszej mocy, by sprostać wymogom czasu pandemii.
foto www 1
 Współpraca ze szkołą w Schwedt daje nam wszystkim możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń pracowników oświaty uczących na pograniczu. W dobie epidemii międzynarodowa współpraca ma ogromne znaczenie, nie czujemy się osamotnieni w problemach, jakie stwarza edukacja zdalna – mówi Beata Piekarz
- Epidemia na długo pozostawi ślad w zdrowiu psychicznym czy w zachowaniach społecznych na całym świecie – tłumaczy Anna Sawicka-Kłaptij. – Już dziś wśród młodych ludzi zauważane są objawy zespołu stresu pourazowego, wzrasta między innymi lęk antycypacyjny, czyli lęk przed lękiem, boimy się choć nie do końca wiemy czego. Może on być związany z poczuciem niestabilności czy niepewności ogólnej związanej z pandemią, izolacji. Jako nauczyciele musimy pracować z młodzieżą, która staje się ofiarą epidemii i nawet jeśli się uda pokonać wirusa, problem pozostanie na długie lata. Jako nauczyciele musimy się z tym zmierzyć – dodaje.
Na projekcie zyska też gryfińska szkoła, w ramach szkoleń do placówki zakupione zostały laptopy, materiały biurowe, środki ochrony osobistej takie jak maseczki, płyny do dezynfekcji, rękawice. W czwartek, 25 marca odbyło się ich oficjalne przekazanie uczestnikom projektu.
foto www 10
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania,  wkład własny został dofinansowany przez Powiat Gryfiński.
foto www 2
foto www 3
foto www 4
foto www 5
foto www 6
foto www 8
foto www 9