Tak naprawdę ten protest już się zaczął, a jego organizatorka wierzy, że nagłośnienie akcji doprowadzi do tego, że Cyrk Vegas nie przyjedzie więcej do Chojny. Jak mówi Elwira Litra, miłośnicy zwierząt chcą wystąpić niebawem z petycją do władz Chojny o to, by w przyszłości magistrat nie wynajmował placu cyrkom ze zwierzętami.

 

Elwira Litra i Justyna Chodkiewicz-Gajowska są organizatorkami protestu, który odbędzie się w środę przed kasami Cyrku Vegas, ten zamierza przyjechać do Chojny i dać przedstawienie z udziałem zwierząt.

- Zwierzęta w cyrkach nie są dobrze traktowane – mówi ze smutkiem w głosie organizatorka protestu. – To będzie symboliczny protest, jeśli cyrk przyjedzie, to nie jesteśmy w stanie zablokować występów. Liczę jednak, że po nagłośnieniu sprawy w Chojnie nie będzie chętnych do oglądania przedstawień ze zwierzętami i że taki cyrk już tu nie przyjedzie – tłumaczy.

Wskazuje na uchwałę Komitetu Psychologii PAN, który wyraża poparcie dla działań podejmowanych w celu ograniczenia oraz eliminowania wykorzystywania zwierząt w działalności cyrków. Jak twierdzą naukowcy, działalność cyrków ze zwierzętami niesie ze sobą szereg zagrożeń dla dobrostanu wykorzystywanych zwierząt oraz kształtowania właściwych postaw wobec zwierząt.

 

Dlaczego nie protestowali wcześniej?

Nikt nie wiedział, że do Chojny ma przyjechać Cyrk Vegas, na etapie uzgodnień w sprawie zajęcia terenu pod namiot i scenę nikt oficjalnie o ewentualnych występach nie informował. Organizatorki uważają, że dziś protest pod urzędem byłby pozbawiony celu.

- Jest już zbyt późno, ale trzeba teraz zrobić wszystko, by w przyszłości już takie cyrki do nas nie przyjeżdżały – komentują.

Zapowiadają, że niebawem miłośnicy zwierząt złożą w chojeńskim magistracie petycję. Będą chcieli wpłynąć na władze miejskie, by te wzorem wielu innych miast, nie wynajmowały terenów gminnych cyrkom, w których do występów wykorzystuje się zwierzęta.

Obecnie w Polsce takie zakazy wydały władze blisko 40 miast, w tym gronie jest m.in. stolica Pomorza Zachodniego, Szczecin.

Miłośnicy zwierząt coraz częściej organizują różnego rodzaju happeningi, protesty i eventy wyrażając dezaprobatę wobec właścicieli cyrków, w jakich wykorzystuje się zwierzęta. Wśród argumentów pojawiają się poważne zarzuty, w tym bicie, rażenie prądem, trzymanie w ciasnych klatkach jako elementy tresury.

Przypomnijmy, Cyrk Vegas miał już problemy w związku z przetrzymywaniem zwierząt, niedawno Polskę obiegła historia niedźwiadka, który w asyście policji został odebrany temu cyrkowi i umieszczony w ogrodzie zoologicznym. Powodem był zły stan zdrowia zwierzęcia (m.in. wyrwane pazury, wyłamane kły).

Protest w Chojnie odbędzie się w środę, od godziny 15:00 do 17:00 przy ulicy Jagiellońskiej (przed kasami cyrku).

- Liczę na zaangażowanie mieszkańców Chojny, musimy pokazywać, że nie zgadzamy się na to, by źle traktować zwierzęta. Potrzebne jest wsparcie każdej osoby, która troszczy się los zwierząt. To nasi mniejsi bracia, którzy sami nie powiedzą o swoich prawach. Nie pozwolimy na niewolnicze wykorzystywanie zwierząt, które ma na celu tylko i wyłącznie tanią rozrywkę – mówi Elwira Litra.