Po blisko pięciu latach ma wzrosnąć stawka ekwiwalentu pieniężnego dla członków mieszkowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy uczestniczyli w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę. 


Nad przygotowanym projektem uchwały, podczas styczniowej sesji mają się pochylić radni Rady Miejskiej w Mieszkowicach. UchwałA przewiduje wzrost stawki ekwiwalentu pieniężnego z 13 zł brutto do kwoty 15 zł brutto dla członków mieszkowickiego OSP za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym. Zmianie natomiast nie ulegnie stawka za każdą godzinę szkolenia organizowanego czy to przez Państwową Straż Pożarną czy przez gminę. Zgodnie z projektem uchwały kwota ta nadal ma pozostać na poziomie 6 zł brutto.

- Często poświęcamy swój czas prywatny oraz zawodowy na rzecz niesienia pomocy mieszkańcom naszej gminy, a niejednokrotnie także okolicznych miejscowości, dlatego każda forma wsparcia naszej jednostki czy to poprzez przekazany sprzęt czy podwyższenie stawkI ekwiwalentu, jest przez nas strażaków doceniana - mówi w rozmowie z naszym redaktorem Radosław Siciński, strażak z OSP Mieszkowice.

Ważnym aspektem przemawiającym za poparciem przez radnych przygotowanego projektu uchwały jest fakt, iż mieszkowiccy strażacy z roku na rok odnotowują wzrost liczby wyjazdów do działań ratowniczo-gaśniczych. Często zdarza się również tak, że wypłacony z tego tytułu ekwiwalent przeznaczają na sprzęt, który ułatwia bądź też usprawnia im udział w działaniach ratowniczych. 

- Teraz wszytko w rękach naszych radnych, nie ukrywam, że strażacy ochotnicy z Mieszkowic na pewno będą im wdzięczni za pozytywne rozpatrzenie przygotowanego pod obrady projektu uchwały - dodaje Radosław Siciński.