W sobotę 21 września Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita, zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców regionu na tegoroczny Dzień Zabytków. Przy okazji wspólnie z gośćmi świętować będzie 10-te urodziny.
Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną.
Chcielibyśmy zaprezentować uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta takie, jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków, w której mogą uczestniczyć 2 – 3 osobowe zespoły, czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta, prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.
Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.
We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci i wolontariusze ze Stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i wykonać samodzielnie pamiątki z festynu.
Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami. Dorosłych zaprosimy do stoiska, w którym nabyć będzie można publikacje książkowe na temat naszego regionu jego historii.
O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu domowe ciasto i napoje. Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy, którym chcemy poczęstować zaproszonych gości i uczestników festynu. Wieczorem zapraszamy do kościoła Mariackiego na spotkanie jubileuszowe. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawiciela Fundacji Kościół Mariacki.
Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku.Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina. Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona. Dlatego prosimy chcących zapewnić sobie miejsce o wcześniejsze zgłaszanie się do koordynatorki projektu, Magdy Ziętkiewicz (magda-b-z@wp.pl, tel. 600 038 222).
Dzień zabytków
21 września 2019 r.
program:
godz. 12.30 (plac zielony przy kościele Mariackim)
Powitanie i rejestracja uczestników aktywnego zwiedzania
godz. 13.00-14.30
Aktywne zwiedzanie (3 warianty do wyboru)
 • gra miejska
 • marsz nordic walking
 • oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych i dzisiaj”
godz. 14.30-16.45 (plac zielony przy kościele Mariackim)
Festyn z okazji 10-lecia
Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita”
 • warsztaty rękodzielnicze i plastyczne
 • puzzle z zabytkami i gry planszowe
 • stoisko z wydawnictwami regionalnymi
 • strzelanie z zabytkowych łuków
 • grochówka z zabytkowej kuchni polowej
 • Kawiarenka pod Wieżą
 • zdjęcia w średniowiecznych strojach
godz. 16: 45 Tort jubileuszowy
godz. 17.30
Spotkanie jubileuszowe (kościół Mariacki)
 • prezentacja najważniejszych projektów Stowarzyszenia „Terra Incognita” w minionym dziesięcioleciu
 • debata na temat stanu i przyszłości chojeńskich zabytków
 • otwarcie wystawy „Chojeńskie zabytki z lotu ptaka”
godz. 19.00
Koncert Turmmusik (kościół Mariacki) w wykonaniu zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”
Współpraca: Centrum Kultury w Chojnie, Stowarzyszenie Lotnicze „Stratus” z Chojny, Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus”, Biuro Dokumentacji Zabytków, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej, Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju „Collegium” ze Szczecina, Koło Gospodyń Wiejskich „Krzymowianki”, Stowarzyszenie „Nadodrzańskie Klimaty” z Widuchowej.
Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz Gminy Chojna