Trwa akcja marszałka województwa pod hasłem Rok Kobiet Pomorza Zachodniego. Teraz czas na spotkania z inspirującymi kobietami w powiatach naszego regionu. W tym tygodniu w Dębnie, Choszcznie i Pyrzycach odbędą się dyskusje z udziałem Kazimiery Szczuki.


Kazimiera Szczuka to dziennikarka, krytyczka literacka, nauczycielka akademicka, prezenterka telewizyjna, działaczka feministyczna. Publikowała w takich gazetach i czasopismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Res Publica Nowa”, „Teksty Drugie”, „Zadra” oraz „Pismo Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych”. Wykładowczyni gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN oraz na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Celem akcji Rok Kobiet Pomorza Zachodniego jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. Wcześniej odbywały się projekcje filmów poruszających tematykę kobiecej aktywności. W Szczecinie odbyła się także debata „Polki Nieustająco Walczące – w Stulecie Praw Wyborczych Kobiet”, w której udział wzięły autorki prac o ruchach kobiet, animatorki, aktywistki.

Terminy i miejsca spotkań:
Dębno – 16 maja, godz. 17.00 - Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20,
Choszczno – 17 maja, godz. 17.00 - Choszczeński Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 17,
Pyrzyce – 18 maja, godz. 17.00 - Pyrzycki Dom Kultury, plac Wolności 3.


Częścią Roku Kobiet jest również plebiscyt organizowany przez marszałka województwa, który wyróżni sto lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. Wszystko to w 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.