1 sierpnia o godz. 15:00 Jurek Owsiak wraz z Romanem Polańskim, ostatnim zawiadowcą stacji Żary, ogłoszą oficjalny start jubileuszowej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Dziś, w trakcie konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, podsumowano ostatnie przygotowania do wydarzenia oraz zaplanowane atrakcje.

W konferencji, którą poprowadził Jurek Owsiak, uczestniczyli: Elżbieta Anna Polak (Marszałek Województwa Lubuskiego), Zdzisław Garczarek (dyrektor Kostrzyńskiego Centrum Kultury), Maciej Odziemski (przedstawiciel marki LECH), Ewa Sankowska – Sieniek (przedstawicielka marki PLAY), Dominika Zientalak (przedstawicielka marki mBank) oraz Krzysztof Śpiewek (przedstawiciel marki ALLEGRO). Całość konferencji na język migowy tłumaczyła Karina Akseńczuk z firmy Sevenet. 

Jubileuszowa edycja Pol'and'Rock upływać będzie pod znakiem edukacji ekologicznej. Zarówno Fundacja WOŚP (m.in. kontynuując akcję Zaraz Będzie Czysto), jak również sponsorzy i partnerzy festiwalu, przygotowali dla uczestników wydarzenia szereg aktywności, mających zachęcić ich do zachowania odpowiedzialnej postawy wobec wytwarzanych odpadów. Są to m.in. akcje związane z segregacją śmieci i przetwarzaniem zużytych artykułów na produkty przydatne w czasie festiwalu i w życiu codziennym.

Na dwa tygodnie przed oficjalnym startem wydarzenia Jurek Owsiak podsumował również kwestie logistyki i bezpieczeństwa na festiwalu, a także dojazdów, dziękując premierowi Morawieckiemu za wsparcie w temacie organizacji pociągów na Pol'and'Rock. Do korzystania z atrakcji Kostrzyna oraz województwa lubuskiego, przy okazji wizyty na festiwalu, zachęcali Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Zdzisław Garczarek. Z kolei przedstawiciele marek współpracujących z Fundacją WOŚP opowiedzieli o atrakcjach, z których będą mogli korzystać festiwalowicze.

W trakcie konferencji, zgodnie z pewną już tradycją, podpisane zostało porozumienie pomiędzy Fundacją WOŚP a Województwem Lubuskim, dotyczące lubuskiego grantu na festiwal.

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na pięciu scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Prophets of Rage, Skunk Anansie, Ziggy Marley, Avatar, Acid Drinkers, Testament, Parkway Drive, Black Stone Cherry, DUB FX, The Adicts, Kult, Perturbator, Decapitated, Daria Zawiałow, Happysad, Sidney Polak, Renata Przemyk, Witek Muzyk Ulicy, Cyrk Deriglasoff, Krzysztof Zalewski, Gooral, Tulia, Ralph Kaminski czy The Casualties.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z festiwalowiczami spotkają się m.in. Wojciech Smarzowski, Zbigniew Zamachowski, Olga Tokarczuk, Katarzyna Nosowska, o. Ludwik Wiśniewski, Krzysztof Skiba, Wojciech Pszoniak, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Igor Tuleya, Justyna Kopińska, Janusz Kondratiuk i Bożena Stachura. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku na Akademii zaprezentują się także liczne organizacje pozarządowe.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.