Oszustwa na wnuczka, policjanta, hydraulika czy szklankę wody, to tylko niektóre z metody jakimi posługują się przestępcy w celu wyłudzenia pieniędzy. Oszuści nie tracą jednak na pomysłowości, a kolejna za metod "na kartę SIM" powoduje, że ofiary tracą niekiedy oszczędności swojego życia.


Wyłudzenia finansowe na duplikat karty SIM to nowa metoda działania oszustów, która coraz częściej odnotowywana jest na terenie naszego kraju. Osobom tym udaje się uzyskać nową kartę SIM wydaną na zarejestrowany numer telefonu komórkowego za pośrednictwem operatora sieci komórkowej oraz za pomocą podrobionych upoważnień lub dokumentów. Dzięki nowej karcie SIM otrzymują hasła wymagane do dokonywania transakcji finansowych za pośrednictwem konta bankowego i w ten sposób wypłacają pieniądze.

W jaki sposób działają oszuści?

Ich pierwszy krok to zbieranie danych osobowych klienta poprzez Phishing, Vishing, Smishing lub w dowolny inny sposób. Następnie oszuści blokują kartę SIM u operatora komórkowego w punkcie detalicznym za pomocą fałszywego dowodu tożsamości. Operator komórkowy dezaktywuje oryginalną kartę SIM i wydaje nowy duplikat karty oszustowi. Następnie osoby te generują jednorazowe hasło wymagane do ułatwienia transakcji wykorzystujących skradzione informacje bankowe. Hasło jest odbierane na nowej karcie SIM posiadanej przez oszusta.

Niestety przed działaniem oszustów na duplikat karty SIM bardzo trudno się ochronić. Możemy natomiast zminimalizować ryzyko narażenia się na atak. W jaki sposób to zrobić?
Jeśli Twój numer telefonu przestał działać, zwróć się do operatora komórkowego z zapytaniem, czy został wydany duplikat karty SIM. Podejmij kroki aby otrzymywać powiadomienia SIM i e- mail z informacjami o działaniach na Twoim koncie bankowym. Kolejnym działaniem aby nie dopuścić do wyczyszczenia konta bankowego z gromadzonych pieniędzy jest regularne sprawdzanie wyciągów bankowych i historii transakcji.