Ruszają działania edukacyjne w ramach cyklu spotkań dla młodzieży – „Demokracja w praktyce”. Kolejna edycja projektu dotrze do Reska, Szczecina, Białogardu, Myśliborza, Wałcza, Koszalina oraz Kołobrzegu. W programie spotkań przewidziano warsztaty i spotkania ze znanymi osobami z życia publicznego.

Od ponad 10 lat Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego swoimi działaniami zachęca młodzież do udziału w życiu społecznym i politycznym regionu. Przed nami wyjątkowy czas, we względu na międzynarodowe świętowanie Europejskiego Tygodnia Młodzieży i konferencję ,,UE inspiruje młode Pomorze Zachodnie”.

Poprzedzą je działania edukacyjne w regionie – młodzież weźmie udział w spotkaniach w ramach cyklu ,,Demokracja w praktyce”.  Projekt zawita do Reska (5 marca), Szczecina (18 marca), Białogardu (20 marca), a także Myśliborza, Wałcza, Koszalina i Kołobrzegu. Każde spotkanie składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to warsztaty Konstytucja w moim życiu - prawa i wolności obywatelskie oraz Czy internet jest bez (jakichkolwiek) granic? Drugi element, doceniany przez młodzież,
to możliwość dyskusji z gości specjalnymi, którzy na co dzień pełnią funkcje publiczne w samorządach na szczeblu lokalnym i regionalnym. Są to politycy, eksperci i osoby zaangażowane w działalność trzeciego sektora. Wspólne dyskusja to świetna okazja do wymiany poglądów i spostrzeżeń, a także zwrócenia uwagi na to, czego młodzi ludzie potrzebują i chcą na co dzień.

Edukacja obywatelska młodzieży zainicjowana przez władze regionalne jest bardzo ważna. Przed młodzieżą, jak i przed całym społeczeństwem, stoją w tym roku ważne zadania – wybory do Parlamentu Europejskiego i krajowe wybory parlamentarne.

Partnerem merytorycznym Sekretariatu ds. Młodzieży WZ w realizacji projektu w regionie w 2019 roku jest Pracowania Pozarządowa z Koszalina. Scenariusze warsztatów zostały stworzone przez CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy).

Kontekst:

Sekretariat ds. Młodzieży, na zlecenie Olgierda Geblewicza Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, realizuje spotkania dla młodzieży szkół średnich o tematyce obywatelskiej.
W ramach cyklu Demokracja w Praktyce młodzi ludzie spotykają się z Marszałkiem i inspirującymi osobami ze sfery publicznej oraz biorą udział w warsztatach „Konstytucja w moim życiu”. Wydarzenia te odbywają się w Szczecinie i regionie od kwietnia 2018 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja bieżącego roku. W 2014 roku średnia frekwencja w Europie w wyborach do europarlamentu wyniosła 43,1 proc. Polska zajęła 4 miejsce
od końca z wynikiem 22,7 proc. Wyboru do Europarlamentu odbywają się do 5 lat.