"Strażak jest ofiarny i mężny w ratowaniu nadrzędnych wartości, jakimi są życie, zdrowie, mienie oraz środowisko" - to zasady etyki strażackiej. Przede wszystkim człowiekowi, zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie i mienie na co dzień bywa zagrożone.

Jak pisaliśmy wcześniej, dzisiaj około godziny 18-tej , w Gądnie (gmina Moryń) miało miejsce obsunięcie ziemi. Na pomoc jako pierwsi przybyli strażacy OSP.

"- Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy odkryte fundamenty które nie miały na czym się opierać i w każdej chwili mogły runąć, tym samym ciągnąc za sobą konstrukcje domu - informuje OSP Moryń w komunikacie - działania strażaków, polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie przy użyciu materiałów dostępnych na miejscu akcji, wykonano tymczasową konstrukcje stabilizującą naruszony fragment fundamentu. Cały teren zabezpieczono przed osobami postronnymi oraz oświetlono teren w miejscu prowadzonych działań. "

-Zaczęła pod domem piwnicę kopać i dom jej się obsuwa! -poinformowała przed chwilą nasza czytelniczka. - Trzy zastępy straży pomagają i przyjechała policja.


Z niepotwierdzonych jeszcze informacji,  które udało nam się pozyskać od świadków zdarzenia, w Gądnie na ulicy Zielonej (gmina Moryń), doszło do obsunięcia się ziemi pod domkiem letniskowym. Prawdopodobną przyczyną ma być samowolne wykonanie przez właścicielkę domu piwnicy.


Istnieje prawdopodobieństwo, iż kobieta ta nie posiada żadnych pozwoleń budowlanych na postawione na działce domki letniskowe. Na miejsce zdarzenia przybyły OSP Moryń, OSP Witnica oraz oficer operacyjny z KPPSP Gryfino. Jutro decyzję co przyszłości budynku podjąć będzie musiał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z Gryfina.