Żeby referendum o odwołaniu burmistrza i Rady Miejskiej się odbyło, potrzeba 2500 podpisów poparcia. Teraz Józef Lewandowski ma ich około 700, ale mówi, zbieranie idzie coraz szybciej. Wierzy, że przed upływem sześćdziesięciu dni uda się zebrać wymaganą ilość i mieszkańcy będą mieli okazję odwołać miejskie władze.

Czy w Gryfie dojdzie do referendum? Józef Lewandowski, inicjator akcji, uważa, że jest ku temu bardzo duża szansa. Mówi, że dziś ma około 700 podpisów, ale z każdym dniem zainteresowanych ludzi jest coraz więcej.
- Początki były trudne, ale ludzie w Gryfinie już się przyzwyczaili do miejsca, w jakim popołudniami zbieram podpisy – tłumaczy Józef Lewandowski. - Przychodzą coraz chętniej, niektórzy nawet włączają się w akcję, biorą ode mnie listy i chcą sami pomagać z wzbieraniu podpisów na wsiach – dodaje.
Twierdzi, że gdyby miał więcej swobody, wynik byłby lepszy. Tymczasem popisy zbierać może dopiero po pracy. Józef Lewandowski pracuje jednostce podległej burmistrzowi.
- Nie boję się konsekwencji, swoje obowiązki zawodowe wykonuję rzetelnie. Zdegradować mnie nie mogą, bo niższego stanowiska mieć już nie można. Zwolnienia się nie obawiam, jestem w okresie przedemerytalnym, co mnie chroni. Gdyby mnie zwolniono, poszedłbym do sądu pracy. Już raz taką sprawę o zwolnienie wygrałem – komentuje
Zapewnia jednak, że kierownictwo jednostki, w jakiej pracuje, nie robi mu żadnych problemów.


Co jeśli będzie referendum?

Są tacy, którzy zarzucają mu, że walka o referendum i odwołanie burmistrza Sawaryna z pełnionej funkcji jest spowodowane chęcią kandydowania w ewentualnych wyborach. Józef Lewandowski zaprzecza tej opinii.
- Nie muszę kandydować, chcę dać tylko szansę mieszkańcom, by się wypowiedzieli w sprawie naszej władzy – komentuje. – Poziom niezadowolenia jest ogromny, tylko ze wielu póki co chowa głowy w piasek. Ale kiedy zauważą, ze to ma szanse powodzenia, to na pewno się włączą w referendum – dodaje.
Inicjatorzy referendum zarzucają władzy m.in. nepotyzm, czy tez podwyżki, które dotykają zwykłych mieszkańców gminy.