Niedawno informowaliśmy naszych Czytelników, że na przebudowanej w ub. roku ulicy Szczecińskiej w Gryfinie w kilku miejscach wybrzuszył się asfalt.


Na miejscu sprawę badali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firmy STRABAG Sp. z o.o. – wykonawcy robót, oraz gryfińskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, którego pracownicy tuż przed modernizacją drogi wymieniali stare zawory. Odkształcenia pojawiły się w miejscach nad zasuwami wodociągowymi.

Jak informuje prezes PUK Zbigniew Stypa, w wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że materiał, wykorzystany jako podkład i zabezpieczenie zamontowanych urządzeń, wszedł w reakcję z asfaltem i gazował, powodując widoczne wybrzuszenia. Sprawa została zgłoszona do ubezpieczyciela jako wina materiałowa. Odkształcone fragmenty nawierzchni usunięto i uzupełniono nowym materiałem.

W ub. roku na całym odcinku ulicy Szczecińskiej miejscowy PUK wymienił ok. 40 starych zaworów. Wybrzuszenia pojawiły się w sześciu miejscach, czy zatem istnieje ryzyko, że odkształcenia pojawią się w kolejnych punktach?

- Trudno powiedzieć, materiał w większości był użyty taki sam, jednak reakcję mogły wywołać różne czynniki. Na razie nie zauważono odkształceń nawierzchni w innych miejscach, choć nie wykluczamy, że może się tak zdarzyć. Jedno jest pewne, materiał użyty przez nas przy montażu nowych zaworów został wyeliminowany i nie będzie więcej wykorzystywany w naszej firmie.

Czytaj także:
Asfalt wybrzuszył się w kolejnych miejscach.
Na Szczecińskiej wybrzuszył się asfalt. Trwa ustalanie przyczyn.
Maria Piznal