Fala uderzeniowa po wybuchu była odczuwana w odległości 800 metrów na wschód od miejsca detonacji.

W dniu 28.09.2018 około godziny 8:00 dyżurny SK KP w Gryfinie zadysponował dwa zastępy z jednostki OSP Moryń w pobliże miejscowości Moryń gdzie w dniu 26.09.2018 w godzinach popołudniowych spacerowicz natknął się na niemieckiej produkcji bombe lotniczą z  okresu 2 wojny światowej. 

Po  dotarciu na miejsce zdarzenia odbyła się odprawa wszystkich służb w celu ustalenia szczegółów przeprowadzenia akcji. Wyznaczono teren który należy zabezpieczyć przed osobami postronnymi, który swoim zasięgiem obejmował około 1,5 km od miejsca detonacji. Z okolicznej osady Moryń Dwór ewakuowano kilku mieszkańców na czas detonacji. Głównym zadaniem straży pożarnej było zabezpieczenie pożarowe po ewentualnym wybuchu ognia w pobliżu detonacji, do którego na szczęście nie doszło. Fala uderzeniowa po wybuchu była odczuwana w odległości 800 metrów na wschód od miejsca detonacji. 

W działania było zaangażowane około 40 osób w tym dwa zastępy OSP Moryń, OSP Witnica Policja Straż Leśna oraz oddział saperow ze Szczecina.