W tegorocznych planach gryfińska gmina nie miała remontu budynku przy ul. Armii Krajowej 10. Po naszej interwencji nadzór budowlany skontrolował obiekt i wydał decyzję, że konkretne prace remontowe mają tu zostać przeprowadzone do końca bieżącego roku.


Na prośbę mieszkańców kamienicy przy ul. Armii Krajowej 10, którzy od wielu lat ślą do gminy pisma o przeprowadzenie pilnego remontu, i niezmiennie otrzymują odpowiedź, że nie będzie go z uwagi na bardzo ograniczone środki, publicznie zapytaliśmy burmistrza Mieczysława Sawaryna: Czy i jakie remonty zaplanowano w tym roku w budynku przy ul. Armii Krajowej 10? Tradycyjnie już, metodą „podaj dalej” informację otrzymaliśmy od... wiceburmistrza Tomasza Milera, że odpowiedzi udzieli... Bartosz Boguski, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju. Ten ostatni zaś poinformował: „W tegorocznym planie wydatków nie ma pozycji dotyczących tego budynku.
Z uwagi na zły stan techniczny obiektu, jego mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Tynk zewnętrzny budynku nie tylko się osypuje, ale odpada kawałkami; niebezpiecznie jest zwłaszcza pod balkonami. Z roku na rok powiększają się szczeliny w ścianach. Katastrofalny jest stan werandy pod balkonem od wschodniej strony. Schody – wejściowe, na pierwsze piętro i strych oraz do piwnicy – są mocno wyeksploatowane, z licznymi dziurami, ubytkami, strome i niestabilne. Wilgoć i grzyb wdzierają się do mieszkań, zwłaszcza od niepodpiwniczonej części budynku.
- My nie chcemy, żeby jednorazowo wszystko tu było zrobione, można te prace wykonać etapami, zaczynając od najpilniejszych – mówili mieszkańcy kamienicy, podczas niedawnego spotkania, gdy poprosili nas o interwencję.
Sprawę zgłosiliśmy do miejscowego nadzoru budowlanego i niedawno budynek został skontrolowany.
- Wydana została decyzja nakazująca wykonanie robót w tym obiekcie do końca bieżącego roku – informuje Beata Kołodziejska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryfinie. – Dotyczy to m.in. remontu klatki schodowej, naprawy posadzek betonowych, uzupełnienia tynków, wymiany stolarki okiennej, wzmocnienia i naprawy drewnianych schodów. Prace wymagające pilnego remontu, jak np. naprawa zniszczonej posadzki werandy, mają zostać wykonane jeszcze w czasie wakacji.
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Armii Krajowej 10 w Gryfinie to już kolejni najemcy komunalnych lokali, którzy sprawę gminnych zaniedbań nagłaśniają w mediach. Nie cieszy nas, że dopiero upublicznienie spraw nadaje im właściwy bieg. Nie cieszy też, że postrzegani jesteśmy jako deska ratunku dla osób, które czują się bezradne w zderzeniu z biurokratyczną machiną. Zwłaszcza że niekiedy taką formułę nadają nam również urzędnicy, którzy odsyłają petentów do mediów; tak jak niedawno zrobił to naczelnik jednego z wydziałów UMiG w Gryfinie.

Czytaj także:
Stan techniczny kamienicy oceni nadzór budowlany.
Maria Piznal