Szkoła Podstawowa nr 1 w Dębnie jest inicjatorem nowatorskiego projektu edukacyjnego na terenie Gminy Dębno. Dnia 21 listopada w ramach Dębnowskiej Ligi Historycznej SP1 zorganizowała międzyszkolny konkurs dotyczący postaci Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z sześciu szkół walczyli jak żołnierze na polu bitwy - indywidualnie i drużynowo. Pierwsza konkurencja polegała na rozwiązaniu testu, który pozwolił na wyłonienie najlepszych uczniów w konkursie indywidualnym.

Laureaci konkursu indywidualnego:
  1. Adrian Duczek - SP1
  2. Kaja Jagiełło - SP1
  3. Igor Maciejewski - SP3
Kolejne 4 zadania to praca drużynowa. Uczestnicy zmagali się z historycznymi puzzlami, pieśniami legionowymi, zadaniami multimedialnymi i quizem wiedzy.
Laureaci konkursu drużynowego:
  1. SP1 Dębno - 112 p.
  2. SP Cychry - 106 p.
  3. SP2 Dębno - 89 p.
  4. SP Różańsko - 73 p.
  5. SP Sarbinowo - 60 p.
  6. SP3 Dębno - 44 p.
Konkurs w „Jedynce” był pierwszym z 4 planowanych w ramach Dębnowskiej Ligi Historycznej. Następny przygotowują emerytowani nauczyciele historii we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Dębno.
Patronat honorowy nad projektem Dębnowskiej Ligi Historycznej objęło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz poseł Magdalena Filiks. Dzięki patronatom mogliśmy docenić każdego uczestnika konkursu atrakcyjną nagrodą.
Projekt edukacyjny zakończy się jednodniową wycieczką po Pomorzu Zachodnim, ufundowaną przez Burmistrza Dębna Grzegorza Kulbickiego.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom i opiekunom za przybycie, sponsorom za wspaniałe nagrody, jury w składzie: Przewodnicząca komisji Pani Burmistrz Joanna Stąsiek-Janicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno Pani Monika Piotrowska, wieloletni dyrektor Gimnazjum Publicznego w Dębnie Pani Barbara Kornaś, dyrektor Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach Pan Michał Dworczyk oraz gość specjalny Pan Zdzisław Pyra - syn polskiego legionisty, „piłsudczyka”, za sprawowanie pieczy nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Uczniom życzymy dalszych sukcesów. Wierzymy, że ta wspólna przygoda na długo pozostanie w naszej pamięci.
Organizatorzy:
Rada Dębnowskiej Ligi Historycznej