Młodych wynalazców z całej Polski nagrodziła Politechnika Świętokrzyska w X edycji konkursu Student-Wynalazca. Zaszczytny tytuł przyznano autorom pięciu rozwiązań. Wśród nich znalazł się Mateusz Łużny pochodzący z Dębna wraz z zespołem za cykl 45 wynalazków dotyczących wytwarzania związków flawonoidowych.

Mateusz Łużny i jego zespół badawczy z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyli tytuł "Studenta-wynalazcy". Uznanie jury zdobyli, prezentując cykl 45 wynalazków związanych z wytwarzaniem związków flawonoidowych.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej www.glos.upewr.edu.pl „Flawonoidy to związki występujące w naturze, produkowane przez rośliny i posiadające liczne prozdrowotne właściwości – działają m.in. antyoksydacyjnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. W ciągu doby spożywamy średnio do 1 grama flawonoidów i już ta ilość jest ważnym czynnikiem zapobiegającym chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, choroby serca, a nawet depresja. Mateusz Łużny wraz z zespołem opracował metody pozyskiwania związków flawonoidowych, które cechuje wysoka wydajność i znacznie mniejsze koszty niż przy ekstrakcji z roślin czy syntezie chemicznej”.

Nagrodzeni w konkursie studenci z Lublina, Wrocławia, Bydgoszczy, Gliwic i Kielc pojadą do Genewy na Międzynarodową Wystawę Wynalazków. Trzymamy kciuki, żeby wynalazek dębnianina został tam nagrodzony.