Najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną wypadku do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 160 w gminie Bierzwnik.


Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 13.00 na drodze między Choszcznem a Bierzwnikiem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 20-latka kierująca Oplem najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu a następnie na pobocze, gdzie dachowała.

W akcji, oprócz pogotowia udział brali strażacy oraz policja, która zajęła się wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia.

Jak informuje nas rzecznik prasowy KP PSP w Choszcznie, asp. Stanisław Rydz, kierująca pojazdem odmówiła pomocy lekarskiej i nie zgodziła się na przejazd do szpitala na oddział ratunkowy.

W związku z wczorajszym zdarzeniem asp. Stanisław Rydz przypomina o zasadach udzielania pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się w pojeździe przed przybyciem służb ratowniczych.

- Najeżdżając na wypadek zadbajmy przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i osób poszkodowanych poprzez odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia. Pamiętajmy też, że przemieszczanie, stawianie na koła samochodu leżącego na boku lub dachu z osobami znajdującymi się wewnątrz jest niedopuszczalne, ze względu na obrażenia wtórne, którym mogą ulec poszkodowani. Oceniając stan poszkodowanego starajmy się też nie zmieniać jego pozycji, gdyż może mieć uszkodzony kręgosłup nawet, jeżeli nie skarży się na żaden ból. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy samochód znajduje się w strefie zagrożenia np. wybuchem, pożarem lub konieczność podjęcia czynności ratunkowych, takich jak przywrócenie krążenia czy oddechu.