Mamy oficjalnie potwierdzenie, że w cedyńskiej szkole zaczęto wykonywać zalecenia strażaków w kontekście zagrożenia pożarowego. Wciąż jednak jest konieczność wykonania dużych robót inwestycyjnych, a na takie się nie zanosi. Przypomnijmy, kilka miesięcy temu budynek gimnazjum oraz przedszkola zostały uznane za zagrażające ludzkiemu życiu.

Po naszej publikacji, która ujawniła liczne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa w cedyńskim gimnazjum oraz przedszkolu, wielu rodziców jest zaniepokojonych sytuacją w placówkach oświatowych. Mamy oficjalne potwierdzenie, że część zaleceń inspektora PSP została już wykonana. Jak nas informuje dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni, Joanna Patrzykowska, po kontroli usunięto łatwopalne materiały ze strychu, korytarza i piwnicy, wykonano przegląd techniczny instalacji oświetlenia ewakuacyjnego w sali gimnastycznej, wyposażono budynek w przeciwpożarowy wyłącznik prądu, dokonano aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, oznakowano miejsca zbiórki do ewakuacji oraz oznakowano drogę ewakuacyjną.

To tylko część prac, jakie należało wykonać w ramach zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Wiele zadań wymaga jednak bardziej kosztownych inwestycji, a na takie się nie zapowiada.

Burmistrz Cedyni, Gabriela Kotowicz zapowiada, że:

- Zamierzamy sięgnąć po środku unijne, jeśli pojawi się tylko program, w ramach którego pozyskanie środków na prace modernizacyjne związane z przepisami prawa przeciwpożarowego będzie możliwe.

Nie ma jednak żadnej pewności, że takie programy w ramach unijnych dotacji zostaną ogłoszone. Gmina zapowiada, że do 30 sierpnia 2017 roku inwestycja zostanie wykonana, zapewnienia te jednak padają bez wiedzy skąd i czy w ogóle uda się pozyskać pieniądze.

Tymczasem, prócz problemów z zagrożeniem przeciwpożarowym, inwestycji wymaga też sala gimnastyczna. Ta znajduje się w opłakanym stanie, zajęcia wychowania fizycznego to także zagrożenie poważną kontuzją dla dzieci.

Rafał Remont

CZYTAJ TEŻ:
http://ono24.info/gimnazjum-i-przedszkole-moga-zostac-zamkniete,a1581
http://ono24.info/szkola-i-przedszkole-zagrazaja-zyciu-uczniow-mamy-pokontrolne-opinie,a1519