Ze względu na przekroczenie mikrobiologiczne woda w miejscowości Czartoryja gm. Chojna nie nadaje się do spożycia.

To komunikat administracyjny, który w dniu wczorajszym został wydany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Gryfinie.

Woda z wodociągu publicznego posiada w sobie bakterie grupy coli, dlatego też nie nadaje się do spożycia, a wyłącznie do celów sanitarnych.

- Na dzień dzisiejszy zarządca wodociągu przystąpił do działań, które mają na celu wyeliminowanie bakterii, które wystąpiły w wodzie, czyli płuczą i dezynfekują urządzenia wodne sieci – informuje Wioletta Rożko, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie.
Dodaje również, że zgodnie z decyzją najpóźniej od dnia 19 grudnia 2016 r. ma być woda, która spełnia wymagania parametryczne w zakresie mikrobiologii. Nie jest powiedziane, że nie będzie to szybciej.

Administratorem ujęcia są Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o. o. w Goleniowie, które zaopatrują w wodę około 260 mieszkańców tej miejscowości. Zgodnie z przepisami, już wczoraj zarządca wysłał do miejscowości Czartoryja beczkowozy zaopatrzone w wodę pitną.