Znany choszczeński malarz Jerzy Białach przekazał na ręce Z-cy Komendanta Powiatowego w Choszcznie mł. bryg. Mirosława Dzidka pięć obrazów własnego autorstwa o tematyce pożarniczej.


82-letni artysta urodził się na Kujawach, jednak większość swojego dorosłego życia spędził w Choszcznie. Prace artysty-malarza zaliczanego do grona liderów choszczeńskiej kultury zdobią wnętrza różnych instytucji oraz zbiory prywatnych kolekcjonerów z całego świata.

Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie Pan Jan przybył z pięcioma obrazami. Artysta przedstawił strażakom swoją historię związaną z malarstwem, która jest mu bardzo bliska, i której cały czas się oddaje z wielką pasją. Pan Jan podzielił się również przeżyciami z czasów II wojny światowej mówiąc o wielkim szczęściu stojąc pod murem, gdzie miał zostać rozstrzelany.

Warto podkreślić, że w 2011 roku Pan Jerzy Białach został uhonorowany przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, którą odebrał z rąk ówczesnej radnej sejmiku woj. zachodniopomorskiego, Krystyny Wiśniewskiej-Bugaj.