30 września kończy się okres świadczeniowy programu Rodzina 500+. Osoby, które chcą otrzymywać świadczenie w kolejnym okresie – trwającym od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. – muszą złożyć nowy wniosek. Można to zrobić już od 1 sierpnia.


Rodziny, które złożą wniosek do 31 sierpnia, zachowają ciągłość wypłat świadczenia. Jeśli zostanie on złożony we wrześniu, świadczenie za październik i listopad będzie wypłacone do 30 listopada. Z kolei jeżeli wniosek złożymy od 1 do 31 października, pieniądze za październik, listopad i grudzień dostaniemy do końca roku. Osoby, które nie były do tej pory beneficjentami programu, ale chcą zacząć z niego korzystać jeszcze w obecnym okresie świadczeniowym, powinny złożyć dwa wnioski: jeden – dotyczący bieżącego okresu, drugi – dotyczący przyszłego.

Na realizację programu w Zachodniopomorskiem do tej pory przeznaczono ponad 1 mld 141,5 mln zł. Pieniądze trafiły do prawie 160 tys. dzieci.

- Wniosek o przyznanie świadczenia został uproszczony w takim stopniu, by można go było intuicyjnie wypełnić - informował dziś podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski, Krzysztof Kozłowski. - Dla tych z Państwa, którzy mają wątpliwości dotyczące spraw związanych z programem, w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiliśmy specjalny numer infolinii poświęcony Rodzinie 500+. Pod numerem tel. 91 43 03 030 samorządy i mieszkańcy województwa uzyskają rzetelne odpowiedzi na pytania dotyczące 500+ - wyjaśniał wojewoda.

Wnioski można składać w sposób tradycyjny lub przez internet, np. za pośrednictwem banku. Jak mówi Joanna Grzędowska, główny specjalista w Departamencie Bankowości Elektronicznej Banku Pekao:
- Złożenie wniosku w systemie bankowości internetowej jest proste i intuicyjne. Mamy dwa warianty: tryb uproszczony (świadczenie na drugie i kolejne dziecko) oraz tryb pełny (na pierwsze i kolejne). Tryb uproszczony składa się z czterech kroków. W pierwszym – określamy, jakiego okresu dotyczy wniosek: bieżącego czy przyszłego.

Jak wypełnić w systemie bankowości internetowej wniosek na nowy okres?

- Wniosek jest częściowo uzupełniony danymi, którymi dysponuje bank. Należy je sprawdzić oraz podać brakujące informacje. Ważne, aby był wpisany poprawny adres zamieszkania, ponieważ na jego podstawie wniosek trafia do odpowiedniego organu w gminie. Kolejny krok to uzupełnienie danych dziecka. Następnie wprowadzamy informacje o pozostałych członkach rodziny. W przypadku modelu rodziny »dwa plus dwa« podajemy dane współmałżonka, a także pierwszego dziecka. Ostatnim krokiem jest przeczytanie oświadczeń i pouczeń oraz potwierdzenie zapoznania się z ich treścią. Po akceptacji wniosek jest przesyłany przez bank do systemu Emp@tia” – informuje ekspertka.